en ru

Aktualizace Strategického plánu Prahy

Praha se chystá aktualizovat Strategický plán. Magistrát slibuje nejen nový koncepční přístup a stanovení konkrétních cílů, ale také přípravu aktualizace za stálé veřejné diskuze o potřebách Prahy a Pražanů a spolupráci s odborníky z různých oblastí. Na přípravě aktualizace tak spolupracuje několik pracovních skupin (které jsou rozdělené na: Živě město, Sociální koheze, Environment, Struktura a správa města, Infrastruktura, Ekonomický rozvoj).

Do konce roku 2013 by měly být formulovány programy a aktivity Strategického plánu. Po jazykových korekturách by mělo být v únoru 2014 zahájeno posuzování vlivů Strategického plánu na životní prostředí (SEA). Do půlky příštího roku se pak počítá se schválením Strategického plánu. Magistrát slibuje stálou veřejnou diskusi k jednotlivým částem Strategického plánu. Nyní probíhá diskuse nad smyslem plánu. (Oficiální materiál Smysl plánu ke stažení zde). Představitelé Prahy a tvůrci Strategického plánu slibují otevřenou debatu nejen s nevládními organizacemi, ale kupř. i s představiteli vysokých škol a jinými odborníky, kteří mají k tématu co říci.

Jak se zapojit?

Plán pořizuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (dříve ÚRM).K projednání s veřejností by měly probíhat semináře, zatím však nejsou k dispozici přesné informace.

Proč je to důležité?

Aktualizování Strategického plánu nabývá na významu, protože se ve stejném období připravuje Metropolitní plán. Oba tyto dokumenty jsou pro rozvoj města a ochranu životního prostředí zásadní. Občané se mohou zapojit do procesu posuzování vlivů, kdy se mohou ke Strategickému plánu vyjádřit. Novinky v přípravě Metropolitního plánu můžete sledovat na stránkách Arniky.

Mezi zásadní problémy, které by měl Strategický plán řešit, patří:

  • Nekoncepční řešení zelených ploch a nedostatečná péče o zeleň
  • Ochrana volného a veřejného prostranství, která poskytují prostor pro rekreaci
  • Údržba veřejných prostranství
  • Nárůst individuální automobilové dopravy, která je zdrojem znečištění ovzduší a hluku
  • Zkvalitnění hromadné dopravy
  • Nakládání s odpadem
Dokumenty

Smysl Strategického plánu najdete zde

Prezentace k představení Strategického plánu

 

Oficiální informace jsou k dispozici na Portálu územního plánování (http://www.uppraha.cz/clanek/83/strategicky-plan)

Proces posuzování vlivů bude muset být zveřejněn v Informačním systému SEA http://portal.cenia.cz/eiasea/view/SEA100_koncepce

Dosavadní Strategický plán z roku 2008 ke stažení zde

Program realizace strategické koncepce Prahy ke stažení zde

Kontaktní osobou Magistrátu je Tomáš Ctibor, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

praha2
DarekProPrirodu-zeleny
kalendář 2018
Vykročte do roku 2018 s kalendářem od Arniky.
95 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
podporte