en ru

Dobrovolníci o víkendu posečou louku pod Lipskou horou

6.9.2017 - MRSKLESY, ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ | Tiskové zprávy
Kosení proběhne od 8. do 10. září na úpatí Lipské hory nad silnicí mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v CHKO České středohoří. Více než 20 dobrovolníků týmu Bořena ze spolku Arnika, německé Grüne Liga a firmy TRASK poseče přibližně hektar louky. 

Bílé stráně pod Lipskou horou jsou důležitým útočištěm vzácných rostlin. Mezi ně patří například hořeček brvitý, len žlutý, plamének přímý, hvězdnice chlumní, sasanka lesní nebo hadí mord španělský. Sečení zabraňuje zarůstání lokality rychle rostoucími travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít. Díky péči se však cenné druhy dobře rozrůstají, a proto se plocha sečení v minulých letech desetkrát zvětšila.

„Než se pustíme do práce, opatrně sesbíráme a odnášíme semena rumištních plevelů. Odnášíme je hned pryč, aby se během kosení nerozletovala po louce. Teprve pak se vrhneme na sečení za pomoci křovinořezů a kos,“ vysvětluje Jana Vitnerová, expertka programu Ochrana přírody spolku Arnika.

Část posečené trávy nechávají dobrovolníci volně navršenou pod stromy, kde slouží slepýšům k rozmnožování. Zbytek trávy po domluvě s CHKO spálí. Sekáči budou podle počasí pracovat v pátek 6 a v sobotu asi 10 hodin. Neděli věnují exkurzi po okolní přírodě.

Vzácné druhy byly pod Lipskou horu po důkladném průzkumu přesazeny v 80. letech z přírodní památky Bělák, která byla zasypána Radovesickou výsypkou v důsledku těžby uhlí na dolu Bílina. Z Běláku byly rostliny přeneseny také na Kaňkov a Trupelník. „Nebylo jisté, zda se stěhování podaří. Rostliny se však nejen ujaly, ale také rozrostly po okolí, což považujeme za celoevropský úspěch. To by nebylo možné bez neustálé péče, na níž se dodnes podílí tým Bořena,“ uzavírá Vitnerová.

Na bílé stráni pod Lipskou horou by bez lidského zásahu patrně rostly keře, možná i les. V minulosti zde rostl ovocný sad a pod řídce vysazenými stromy obecní pastvina. Je speciálním typem stepí, které vznikají na vápencovém podloží a jsou náchylné na erozi. Slabá vrstva půdy a časté vodní i teplotní extrémy vytváří zvláštní podmínky, díky nimž se na bílých stráních vyskytují vzácné rostlinné a živočišné druhy.

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu