en ru

Živé Labe

Labe je evropsky unikátní řeka. Jedná se o jeden z nejdelších úseků přírodě blízké řeky v Evropě. Labe od Střekova až po ústí do moře volně proudí a tím poskytuje skvělé životní podmínky pro mnoho druhů živočichů a rostlin. Díky tomu je Labe jedním z nejbohatších ekosystémů Evropy. Arnika chce tento evropský klenot zachovat a zabránit jeho zničení výstavbou zbytečných jezů.

"Kompromisní" jez u Děčína

Kanon_Labe-Prostredni_ZlebLabe v Prostředním Žlebu (foto: CHKO Labské pískovce)

Výstavba jezů na Labi se plánuje už několik let. Původně mělo být Labe přehrazeno dalšími dvěma jezy: u Ústí nad Labem a u Děčína. Po negativním stanovisku Ministerstva životního prostředí a díky tlaku veřejnosti a občanských sdružení Ministerstvo dopravy od tohoto záměru ustoupilo a předložilo takzvanou kompromisní variantu.

V současné chvíli se jedná o projekt jednoho jezu u Prostředního Žlebu poblíž Děčína (oficiálně nazvaný Plavební stupeň Děčín). Ani tato stavba ale není přijatelná, zejména proto, že by zbytečně zničila celoevropsky unikátní přírodní fenomén a podmínky pro život vzácných živočichů a rostlin, přičemž by stejně neřešila problém splavnosti Labe a nákladní dopravu na Labi nespasila. Daňové poplatníky by navíc výstavba jezu stála 5 miliard, které lze využít nesrovnatelně smysluplněji. Navíc z četných vyjádření činitelů Ředitelství vodních cest i Ministerstva dopravy vyplývá, že pokud by se podařilo prosadit tento jez, začne Ministerstvo prosazovat i druhý jez u Ústí nad Labem.

voda2
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu