Na Šluknovsku vrátí do krajiny historické stromořadí, lidé se mohou stát patrony mladých stromů

17.9.2015 - ŠLUKNOVSKO | Tiskové zprávy
Trasa historické aleje, kterou bude Arnika obnovovat
Devětapadesát nových dubů, plánuje vysázet nevládní organizace Arnika s místními dobrovolníky na česko-německém pomezí. Rozjíždí proto další ročník tradiční akce Lopatka pro alej, díky které se může zapojit i široká veřejnost a jejímž cílem je vysbírat dostatek peněz na sazenice i jejich ochranu před větrem a okusem. Na výsadbu je potřeba skoro sto tisíc korun a sázet se bude o posledním říjnovém víkendu. Přispět lze od necelých dvou set korun po více než dva tisíce, za něž se dárce stane patronem konkrétního stromu.

Více informací o Lopatce pro alej najdete zde >>

„Na rozdíl od sousedního Německa je v Česku neslavným trendem, že z naší krajiny postupně ubývá vzrostlých stromořadí. Arnika se o ochranu stromů u nás dlouhodobě zasazuje nejen jednáními na úřadech a zvyšováním bezpečnosti provozu v alejích, ale i sázením stromů. Letos bychom chtěli novou alejí upozornit i na zajímavou historii konkrétního místa na Šluknovsku. Jde o území zaniklé obce Fukov, které se stává tradičním místem česko-německého setkávání,“ vysvětluje své motivace vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová.

Arnika na výsadbě spolupracuje i s místními úřady. „Na Šluknovsku byly historicky aleje pouze podél hlavních, takzvaných císařských silnic. Tam je v současnosti jejich obnova vzhledem k silničářským pravidlům pro doprovodnou vegetaci velmi obtížná. Chceme proto vracet aleje na Šluknovsko také jejich dosadbou podél místních komunikací a polních cest,“ říká vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí Městského úřadu Šluknov Mgr. Martin Chroust.

V předchozích letech už Arnika podobnými sbírkami získala dostatek peněz například na výsadbu stromů na Zlínsku nebo na bezpečnostní nátěry více než pěti set stromů u silnic, které byly pod záminkou zajištění bezpečnosti provozu ohroženy kácením.

Lidé mohou přispět konkrétními částkami, za které lze zajistit vše potřebné k výsadbě nové aleje:
190,- rýč a rukavice pro zdatného kopáče
370,- ochrana 1 stromku před silným větrem a okusem
600,- sazenice 1 stromku
970,- vysazení jednoho nového stromku vč. jeho ochrany před silným větrem a okusem
1 200,- sazenice 2 stromků
2 015,- stanete se patronem mladého stromku
Jako poděkování dárci dostanou darovací certifikát s hodnotou svého příspěvku, který může být i neobvyklým vánočním dárkem. Svým darem tak lidé podpoří vysazení dubové aleje a kampaň Zachraňme stromy.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 30 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 160 tisíc stromů.

 

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí /www.dbu.de/

dbu

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 222 781 471, 606 727 942
jbj
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner