en ru

Nebezpečné výrobky - Zeptejte se

 

Napište nám svůj dotaz »


31. Z dovolené jsem si dovezla krém s obsahem hydrochinonu, teď jsem četla, že je hydrochinon u nás zakázáný?

Hydrochinon se v některých zemích používá do krémů které mají pomoci odstranit pigmentaci kůže. V Japonsku bylo používání hydrochinonu v bělících krémech zakázáno již v roce 1990,  EU zakázala jeho používání v kosmetických přípravcích v roce 2000 (24th, Dir.2000/6/EC). V ČR bylo používání hydrochinonu v kosmetických přípravcích v koncentraci vyšší než 0,3% zakázáno v roce 2001 vyhláškou MZ ČR č. 26/2001 Sb., příloha č. 3, část 1., ref čl. 14. Příčinou je nejen toxicita hydrochinonu, ale i skutečnost, že k zamezení tvorby pigmentu nedochází pouze v místech aplikace, tj. v místech, kde chceme hyperpigmentaci omezit, ale i v místech, kde snížení tvorby pigmentu není žádoucí.

30. Je PVC také v linu a v plastových ubrusech?

To, čemu většina lidí běžně říká „lino“, je v podstatě PVC. Je to sice zažité, ale nesprávné a zavádějící označení. Kromě podlahových krytin z PVC existují totiž také opravdové lina neboli linolea. Přírodní linoelum je vyrobeno z přírodních surovin – lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmentů, vápence a juty. Mezi nejznámější přírodní linolea dnes patří Marmoleum, Artoleum, Marmorette a Linosom. Linoleum je tvrdé, ale přitom pružné, takže dobře působí na klouby člověka. Také je trvanlivější než PVC, zároveň však i dražší.
Z PVC se také vyrábí ony plastové ubrusy nebo koupelnové závěsy. Nicméně aby člověk měl opravdu jistotu, zda to je, nebo není PVC, je dobré hledat značku označující PVC - trojku nebo písmena "PVC" v recyklačním trojúhelníku.

29. Na chalupě máme v dětském pokoji PVC podlahu, o jejímž složení ani značce nic nevím. Lze se obrátit na nějakou instituci, která by provedla analýzu a sdělila, zda podlaha je zdravotně nezávadná či zda je nutno ji vyměnit?

Pokud je podlaha již nějaký ten rok stará, je téměř jisté, že v ní jako
změkčovadla byly použity ftaláty, konkrétně diethylhexyl ftalát (DEHP). Složení by mělo být možné zjistit u výrobce. Pokud si chcete nechat udělat rozbor, je to možné u
různých laboratoří. My rozbory zadáváme do ITC Zlín. Je to ovšem akreditovaná laboratoř a jeden rozbor na ftaláty přijde cca na 4,5 tisíce Kč. U neakreditovaných laboratoří by mohly rozbory vyjít levněji, ale i tak jde o položku v řádu tisíců korun.
Máte-li PVC v pokoji delší dobu (deset nebo dvacet let), lze předpokládat, že značná
část ftalátů se již uvolnila. Mohou se kumulovat třeba v prachu v pokoji.
Chcete-li mít jistotu, podlahovou krytinu vyměňte za takovou, která není z PVC. Pomoci
muze i překrytí kobrcem. Ale pozor, u některých koberců se jako podkladová vrstva
používá také PVC (většinou zkráceně označované jako vinyl).

27. Pěkný den, slyšela jsem, že parabeny v kosmetice mohou způsobovat rakovinu, je to pravda?

Některé výzkumy sice ukazují na možnou souvislost mezi používáním výrobků s parabeny a vyšším výskytem rakoviny, ale pro potvrzení této hypotézy zatím neexistuje dostatek vědeckých poznatků. U malé části populace aby byl potvrzen výskyt alergických reakcí. Více se o těchto látkách dozvíte Tady.

26. Mohou mě nějak negativně ovlivnit vůně v domácnosti, gelové svíčky, spraye?

Tyto prostředky mohou způsobovat alergie či obsahovat těkavé organické látky, které jsou zdraví škodlivé. Pokud možno vybírejte výrobky s obsahem přírodních éterických olejů (ani zde však nelze vyloučit riziko alergické reakce).

25. Jsou v kožence obsaženy ftaláty? Z koženky se vyrábí kabelky, sedačky, křesla i uvnitř kožené boty jsou z koženky.

Pokud je imitace kůže vyrobena z PVC, je možné, že ftaláty obsahuje. Informace by Vám měl podat prodejce či výrobce. Dnes se však napodobeniny kůže vyrábějí také z jiných materiálů než je PVC, například z polyuretanu.

24. Jak vybrat v obchodě bezpečné hračky pro děti?

Nejucelenější soubor rad jak vybírat bezpečné hračky najdete v našem letáku, který je ke stažení Tady 

24. Mám malé dítě a snažím se ho výchovávat ve zdravém a šetrném prostředí. Dozvěděla jsem se o problematice ftalátů v PVC lině, které máme doma. Mám mít strach o zdraví svého dítěte?

Ftaláty mohou působit negativně především v případech, kdy přichází do kontaktu s krví (děti v inkubátorech) nebo pokud je děti vkládají do úst. Jen mimořádně se setkáme s důsledkem působení ftalátu, ale jedná se o jednu z látek, které se vyskytují v prostředí a které na nás společně negativně působí. Pokud jste natolik zodpovědná matka, že dbáte na zdravou výživu, výběr bezpečných hraček nebo ekologické drogerie, tak děláte pro zdraví Vašeho dítěte a prevenci vstupu chemických látek do domácího prostředí mnoho. Až budete příště pořizovat podlahovou krytinu, volte spíše pravé linoleum (obchodní název marmoleum) nebo jinou podlahu – plovoucí, korkovou, dřevěnou nebo dlažbu. Pro čistotu domácího prostředí udělá také hodně časté, třeba jen velmi krátké větrání a utírání prachu, na který se často chemické látky váží a který jinak dýcháme.


23. Můžete mi poradit při výběru nejvhodnějšího podlahovévo materiálu? Jaký materiál neuvolňuje (a nebo co možná co nejméně) škodlivé látky? Mám na mysli především veškeré plovoucí podlahy,Fenofix Marmoleum a také PVC.

Při zařizování domu se rozhodně vyhněte PVC, které je do domácnosti nevhodné z vícero důvodů. Více informaci o škodlivosti PVC najdete na našich webových stránkách arnika.org
V případě podlahy doporučujeme volit přírodní materiály. U podlah doporučujemedřevo, korek nebo Vámi zmíněné marmoleum, které je vyráběno z přírodních materiálů a je vhodné i pro alergiky. Vhodná je také keramika (dlažba). Pokud budete kupovat laminátovou podlahu, je dobře pokud možno vybírat výrobky s označením Ekologicky šetrný výrobek .Tyto výrobky procházejí příisnými testy a jsou prověřené. V případě laminátových podlah nebo nábytku je možnost uvolňování formaldehydu, který se používá jako přísada do pojiv nebo lepidel.

22. Koupila jsem dceři pláštěnku a až potom zjistila, že z výrobek je  Číny a z PVC. Chtěla bych zjistit, zda pláštěnka neobsahuje nebezpečné formy ftalátů. Našla jsem u Vás na webu seznam nějakých výrobků, kde jste zjistili složení a poukazujete na jejich nebezpečnost. Děláte analýzy sami nebo čerpáte informace od nějakého výzkumného ústavu nebo tak něco?

Nechat otestovat výrobky z PVC samozřejmě lze, ale testy jsou dosti drahé. Jeden náš klient z poradny si nechal otestovat PVC krytinu a test ho vyšel na více jak 4tis korun. Takové analýzy provádí například Zdravotní Ústav v Hradci Králové nebo ITC Zlín, ale jistě i další specializované laboratoře. Analýzy si necháváme zpracovat certifikovanými laboratořemi, například zmíněným ITC Zlín. Příště doporučujeme koupit pláštěnku z jiného materiálu, než je PVC.

21. Proč je nebezpečný bisfenol A?

Bisfenol A (BPA) se používá při výrobě epoxidových pryskyřic a polykarbonátových plastů (ze kterých se mimo jiné dělají například lahve na pití, včetně kojeneckých lahví). BPA narušuje funkce hormonů a imunitního systému v těle. V roce 2010 Evropská komise uznala rizika, která představuje BPA pro dětský organismus, a nařídila zákaz výroby a prodeje (od 1. června 2011) kojeneckých lahví s obsahem BPA. Více se můžete dozvědět v naší publikaci http://arnika.org/slastna-nevedomost-o-bisfenolu-a


20. Jak vybrat bezpečný dudlík v drogerii? Je vhodnější latex nebo silikon?

Latex je přírodní materiál, avšak někteří lidé na něj mohou být alergičtí. Silikon je sice umělý materiál, ale je zase odolnější než latexový dudlík a dá se v případě potřeby vyvařit.

19. Můžete doporučit výrobce, na které je spolehnutí, že v jejich hračkách nejsou ftaláty a BPA?

Na naší stránce (http://www.toxik.arnika.org/vyrobci-hracek-z-prirodnich-materialu) najdete seznam výrobců i některých prodejců hraček z přirodního materiálu. Tady najdete také návod, jak hračky správně vybírat (http://www.toxik.arnika.org/jak-vybirat-hracky).

18. Koupil jsem nábytek z Běloruska, který 2x překračuje povolené normy pro emise formaldehydu (dle českých výrobců). Co s tím?

Pokud se Česká obchodní inspekce (ČOI) vyjádří, že nábytek je škodlivý, musí byt stažen z trhu. Prodejce by zakoupený nábytek měl vzít zpět. V případě problémů se obraťte na ČOI.
Pokud se jedná o riziko, formaldehyd je hlavně problém vnitřních prostor. Podle měření Státního zdravotního ústavu je zde koncentrace formaldehydu až několikanásobně vyšší než ve venkovním ovzduší (proto pomáhá častěji větrat). Samozřejmě je důležitá prevence při nákupu. Zde je odkaz na Zelené úřadování, materiál k nábytku a odkaz na stránky ekoporadny: zeleneuradovani.cz.

17. Jaká je alternativa k PVC podlahovým krytinám a výrobkům do domácnosti?

Na našich stránkách www.pvc.arnika.org můžete nalézt různé alternativy.
Některé firmy, např.  IKEA,  nepoužívají PVC ve svých výrobcích (pouze na kabely)
Doporučuji knihu Rosamond Richardsonové - Domov, Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Je to zajímavý průvodce vybavením domova.

16. Jsou hračky FisherPrice kvalitní a bezpečné?

Pokud vás zajímá bezpečnost konkrétní hračky určitého výrobce, je vhodné pátrat, zda neobsahuje na ftaláty, těžké kovy či bisfenol-a.  Můžete se dotázat přímo výrpbce v rámci práva na informace. Obecně lze říci, že je vhodné se podívat, zda se daná hračka nevyskytla někdy v databázi nebezpečných výrobků nebo s zajímat, zda firma neměla již dříve problémy s překročením škodlivin ve svých výrobcích. Obecně lze říci, že výrobky renomovaných firem by měly být bezpečnější, než hračky neznámého původu z tržnice (nemusí však platit na 100%). Někteří výrobci také označují testované hračky značkou Bezpečná hračka.

15. Rád bych věděl, jaká je dynamika uvolňování ftalátů a jiných škodlivin ze staré PVC podlahové krytiny. Snižuje se během průběhu let uvolňování škodlivin z této podlahové krytiny?

Vzhledem k tomu, že se nám nepovedlo najít žádnou vědeckou studii na toto téma, lze vycházet jen z domněnek: ftaláty se z PVC podlahových krytin uvolňují postupně, dle obsahu ze začátku ve větším množství. Časem se toto snižuje, nicméně nelze říci, že by se ftaláty z podlahy uvolnily zcela. To by pak ona podlahová krytina zůstala tvrdá a neohebná, což se nestává ani po 20ti letech používání PVC podlahové krytiny.
Pokud je podlaha překrytá kobercem, pomůže to zamezit tomu, aby se ftaláty dostávaly do ovzduší v takové míře, jako by tam koberec nebyl. Vzhledem k tomu, že nikdo doposud neprovedl měření množství ftalátu v takovýchto prostorách, a ani po delší čašový úsek, lze jen stěží říci, jak velká zdravotní rizika v této situaci jsou.

14. Pokud nejsou ftaláty omezeny ve školních pomůckách, znamená to, že nejsou až tolik nebezpečné pro děti, učitele?

U ftalátů je nutné brát v potaz tzv. kumulativní efekt ftalátů, což znamená, že obklopuje-li nás vícero výrobků s obsahem ftalátů, riziko jejich negativního vlivu na zdraví se zvětšuje. Proto bychom měli tyto výrobky minimalizovat - školní pomůcky nejsou jediný zdroj. Oficiálně se sice má za to, že školní pomůcky z PVC nepřicházejí do tak těsného kontaktu například s ústní sliznicí dítěte jako je tomu u hraček, sami však víme, že děti strčí do pusy ledacos a nesmíme opomenout ani možné uvolňování ftalátů a jeich následné vdechování či možné podráždění kůže.

13. Dobrý den, budu kupovat podlahovou krytinu a narážím na pojem vinylové podlahy. Není to převlečené jedovaté PVC?

Slovem vinyl často prodejci a výrobci označují výrobky z PVC.
Často jde o vícevrstevné podlahy, z nichž jedna vrstva je tvořena měkčeným PVC.
Problém s PVC spočívá především v přísadách, které způsobují jeho delší životnost a také jej změkčují. Životnost bývá prodloužena především přísadou těžkých kovů, které se však z PVC mohou uvolňovat. Také změkčovadla jsou nejčastěji na bázi látky zvané ftaláty, které se z PVC uvolňují a z nichž některé jsou prokazatelně toxické. U některých ftalátů však toxicita nebyla dosud prokázána, některé z nich jsou podezřelé a jejich používání je zatím povoleno.
PVC je z plastů ve vztahu k životnímu prostředí nejhorší. Jsou s ním problémy hlavně při výrobě a likvidaci. Více informací o PVC můžete nalézt na našich webových stránkách: arnika.org
Zvažte tedy, zda jako podlahovou krytinu nevybrat nějakou alternativu ke krytinám z PVC. Na trhu jsou podlahové krytiny na bázi kaučuku, nebo přírodní linolea, jež se nazývají marmoleum či artoleum.

12. Bydlím na ubytovně a budova prý obsahuje azbest – chci vědět, jak to škodí zdraví. Mívám pálení očí, kašel, únavu, při pobytu u sestry jsme problémy neměla. Vyvolává azbest rakovinu?

Pokud je nějaká budova postavena s použitím azbestu, nebezpečí hrozí až v momentě, kdy se budova bourá či opravuje a jsou porušeny azbestové desky, ze kterých se vlákna azbestu uvolní a mohou být vdechnuta. Pak skutečně mohou způsobit i rakovinu. Píšete , že v budově je azbest, ale samotná přítomnost azbestu v konstrukci nemusí nic znamenat, pokud nebyl azbest narušen.
Vaše potíže (pálení očí, kašel) mohou mít různý původ, včetně například citlivosti na formaldehyd, který se může uvolňovat z dřevotřískových materiálů. Nejlépe Vám poradí lékař.


11. Jak si vybírat nábytek do bytu, aby člověk zohlednil možné vlivy materiálů na zdraví?

Snažte se dát přednost přírodním materiálům, omezit plasty, volit výrobky s menším obsahem různých chemických přídavků (např. raději masivní dřevo než dřevotřísku vyrobenou s použitím formaldehydových pryskyřic). Při pochybnostech  se ptejte  přímo prodejců nebo výrobců, o výrobcích musejí mít konkrétní údaje a pokud je nemají, raději nakupujte jinde. Podívejte se na srovnávací testy výrobků  na spotrebitele.info nebo dtest.czpřípadně se obraťte na jejich poradenské linky.

10. Co mohu dělat, když zjistím, že výrobek, který jsem koupila, byl označen jako nebezpečný?

Prodejce by výrobek měl přijmout zpět a vrátit Vám peníze.Pokud nastanou problémy, obraťte se na Českou obchodní inspekci (ČOI).

9. Co znamená CE na výrobcích? Zaručuje bezpečnost výrobku?

V rámci předpisů Evropské unie musí výrobci učinit jednoznačné prohlášení o bezpečnosti svých výrobků. Toto prohlášení zahrnuje umístění označení CE (Conformité Européenne) na výrobek. Dovozci jsou povinni ověřit, zda výrobce podnikl kroky nezbytné k splnění prohlášení a distributoři musí postupovat s náležitou obezřetností a být schopni rozpoznat a stáhnout nebezpečné výrobky. U některých výrobků, které již samy o sobě představují vyšší riziko, jako například kotle nebo řetězové pily, nestačí pouhá kontrola výrobcem. V takovýchto případech musí provést kontrolu bezpečnosti nezávislá organizace pověřená státními úřady. Teprve poté může výrobce na výrobek umístit označení CE.    
Vyskytují se však případy, že je označení falšováno nebo napodobováno (např. u zboží z Asie). CE není značkou kvality, pouze znamená, že výrobek splňuje všechny náležitosti daných směrnic.
Zuzana Roithová o CE http://www.youtube.com/watch?v=UHgirLu0C1c

8. Může být nebezpečný textil?

Ano, některá barviva mohou obsahovat například těžké kovy, látky s nemačkavou úpravou zase formaldehyd. I když se textil mezi nebezpečnými výrobky objevuje méně často, než například plastové výrobky, stává se to. Doporučujeme každý textil před použitím nejprve vyprat.

7. Koupili jsme pánev s nepřilnavým povrchem a už po měsíci jsou na ní viditelné škrábance. Četl jsem, že teflon škodí zdraví. Je to pravda?

S nádobím s teflonovým povrchem je potřeba zacházet opatrně, aby se teflon nepoškodil. Doporučuje se používat pouze vařečky, obracečky a další náčiní ze dřeva, speciálního plastu, nikoliv kovové a ostré, které mohou povrch poškodit. Při vysokých teplotách (a vaření „nasucho“, bez tuku) či při poškození může uvolňovat kyselinu perfluorooktanovou (zkráceně PFOA), které je zdraví škodlivá. Pokud jste pánev používali správně a přesto se povrch porušil, můžete ji zkusit reklamovat. Dejte pozor již při nákupu, na trhu byly již zachyceny i levné výrobky, které nepřilnavý povrch pouze „napodobovaly“ epoxidem. Dobrou volbou jsou dnes pánve s keramickým povrchem, který je nepřilnavý, nepoškodí se tak snadno a neobsahuje zmíněné škodliviny.

6. Je vhodné používat melaminové nádobí?

Melaminová pryskyřice se používá k výrobě různých misek a talířů. Během používání se může uvolňovat melamin, který je toxický pro ledviny a formaldehyd, který je v materiálu také obsažen a který způsobuje alergické reakce a je podle IARC hodnocen jako karcinogenní. Rozhodně je bezpečnější volit tradiční materiály, jako sklo, porcelán, kameninu. Z melaminových pryskyřic se často vyrábí i pestré nerozbitné nádobí pro děti. Pokud chcete nerozbitný materiál, raději volte „bezpečnější“ plasty jako např. polypropylen (PP).

5. Dostali jsme malované skleničky, obrázky se však po čase začaly odírat. Nemůže to škodit zdraví?

Malba na skleničkách může obsahovat množství těžkých kovů (kadmium, olovo). Doporučujeme proto volit skleničky čiré, nebo alespoň takové, kde malba nezasahuje do okraje, který vkládáme do úst. Pokud se navíc malba začne olupovat, jsou namístě pochybnosti o její kvalitě a bezpečnosti.


4. Po barvě na vlasy mě začala svědět pokožka hlavy. Není barva jedovatá?

Barvy na vlasy obsahují mnoho přísad a chemikálií, které mohou vaši pokožku podráždit, aniž by byl výrobek obecně nebezpečný. Objevily se však i případy, kdy musely být určité výrobky staženy z trhu pro obsah nepovolených látek. Kupujte ověřené značky barev a rovněž máte možnost zvolit mezi různými typy – např. tónovací šampony neobsahují tak agresivní látky jako permanentní barvy na vlasy. Můžete zkusit i výrobky bez amoniaku, nebo čistě přírodní barvy, jako je henna.

3. Jednou jsem viděla mezi nebezpečnými výrobky lak na nehty, čím může být nebezpečný?

Některé laky na nehty mohou obsahovat škodlivé látky, jako jsou ftaláty, formaldehyd či toluen. Laky na nehty bývají staženy z trhu nejčastěji právě kvůli zvýšenému obsahu toxických ftalátů.

2. Je možné že se nacházejí těžké kovy v glazuře kameninového nádobí?

Lzde doporučit, aby jste nádobí myl opatrně, (bez drátěnky nebo písku na nádobí), aby nedocházelo k narušení glazury. Pokud je glazura pevně zapečená ve výrobku, k uvolňování těžkých kovů by docházet nemělo. Při dalších nákupech se vyhněte velmi levnému nádobí, ktere je v picí části hrnečku barveno.

1. Dobrý den, obracím se k vám s žádostí o radu ohledně výrobků, které Česká obchodní inspekce v září minulého roku na základě testů označila jako závadné.Jedná se o dětský kočárek Quinny Speedi, Po No.5036024; 70301870, W3204AC900309 Colour Chilli, původem z Holandska. Na základě zkoušek provedených autorizovanou osobou bylo zjištěno, že byla překročena hranice obsahu primárních aromatických aminů (požadovaná Vyhláškou č.84/2001 Sb. na 0,05 mg/l) v obou držadlech – jak držadla určeného pro dítě (naměřeno 0,15 mg/l), tak rukojeti pro dospělou osobu (naměřeno 0,23 mg/l). Primární aromatické aminy jsou označovány jako karcinogeny kategorie I., tudíž jejich omezení při výrobě předmětů o péči o dítě je naprosto oprávněné.

Dále se jedná o dětský kočárek MAXI - COSI Mura 4, Golden OAK, art. dle fa 68102270, EAN 8712930025634. Z hlediska zdravotní nezávadnosti byla překročena limitní hodnota parametru „obsah primárních aromatických aminů“ požadovaná Vyhláškou č.84/2001 Sb. Překročení požadované hodnoty bylo zjištěno na obou rukojetích, jednak rukojeť určená pro dítě a jednak rukojeť určená pro dospělou osobu (stejný černý plast), naměřeno bylo 0,27 mg/l. Požadovaná hodnota je 0,05 mg/l."

Kočárek Mura jsme zakoupili v loňském roce a již 9 měsíců ho používáme.  K této informaci jsme se dostali náhodně při vyhledávání jiné položky na internetu. Nato jsem zjistila,že evropským normám tento kočárek vyhovuje a Ministerstvo zdravotnictví ČR tudíž tento výrobek jako závadný neoznačí, což prodejce hrdě na svých webových stránkách uživatelům oznamuje. Mne však zkoušky provedené ČOI a testy Stiftung Warentest, které jsem si též vyhledala, velmi znepokojily. Vlastně se teď bojím kočárek užívat. Také se mi nepodařilo najít mnoho informací o uváděných chemických sloučeninách, např, jakého skupenství tyto látky jsou za běžných podmínek. Ráda bych znala názor odborníka, která se problematikou chemické toxicity zabývá.

Pravděpodobně se jedná o obsah azobarviv. Zde ve vyhlášce je jejich seznam, kterých se to týká:http://www.khsova.cz/01_legislativa/files/84_2001.pdf
Podrobnosti byste získala tak, pokud se přímo obratíte na Českou obchodní inspekci. případně doporučuji komunikovat se zkušebnou ze Zlína: http://www.itczlin.cz/hracky.php
Zde je vyjádření hlavního hygienika o kterém asi víte: http://www.babyweb.cz/Clanky/a3947-Hlavni-hygienik-Kocarky-Quinny-Speedi-a-Maxi-Cosi-Mura-jsou-nezavadne.aspx