Odpadový Oskar

odpadovy oscar ot-01Odpadový Oskar 2016 je soutěž pro obce, jejímž cílem je popularizace obcí, které produkují méně než 150 kg směsných komunálních odpadů na jednoho obyvatele a rok. Hodnocena jsou data za poslední získaný rok (2014) ve dvou kategoriích:

V první skupině bude pořadí obcí stanoveno na základě absolutní hodnoty produkce směsného komunálního odpadu, přičemž bude vzata v úvahu i velikost obce (obce do 1000 obyvatel, obce od 1001 do 5000 obyvatel, obce nad 5001 obyvatel). Toto hodnocení proběhne i na úrovni krajů (pokud budou k dispozici potřebná data).

Ve druhé skupině budou na celorepublikové úrovni hodnoceny příklady dobré praxe, které obce s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kg/os/rok zavedly (zajímavá opatření, vedoucí ke snižování produkce směsných odpadů v obci, příklad dobré komunikace s veřejností apod.).

Proč soutěž pořádáme:

Česká republika přijala zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2024 (skládkovat bude možno pouze odpad typu popel - není dosud upřesněno). Do té doby mají výrazně stoupnou poplatky obcí za uložení každé tuny na skládku (z dnešních 500 Kč na 1850 Kč za 1 tunu směsného odpadu, upřesňuje se).

Produkce směsného odpadu lze snížit. Minulý ročník soutěže ukázal, že lidé v malých obcích jsou schopni produkovat i méně než 50 kg směsného odpadu na 1 obyvatele a rok. Ve větších městech (nad 5000 obyvatel) se nejlepší výsledky blíží ke 100 kg. V ČR jsou však obce které mají produkci i mnokrát vyšší.

Proto chceme sesbírat skutečné příběhy obcí a měst, které produkují méně než 150 kg odpadů na jednoho obyvatele a rok. Dobré příklady táhnou, poradí a motivují ostatní.

Koordinátor soutěže: Ing. Milan havel, GSM brána: 774 406 825, e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Soutěž je realizována v rámci projektu "Odpadové hospodářství obcí - příklady dobré praxe", který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

                             MZP logo             

 

 

 

odpady
jbj
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner