Pomozte nám ochránit lipovou alej u Švábova na Jihlavsku - darujte plechovku pro alej!

Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli na ochranu lipové aleje u Švábova! Stromy dostaly bílé pruhy ve dnech 17.-18. června 2016. Podívejte se na fotky bezpečné aleje >>>

Nestihli jste přispět? Vaše obrovská podpora a pozitivní ohlasy nás přesvědčily, že musíme natřít další alej. Níže najdete číslo účtu a bránu pro darování platební kartou. Děkujeme Vám za další podporu!

Cerekev-Svabov Když pojedete do Švábova na Jihlavsku, zpříjemní Vám cestu nejen výhledy na okolní krajinu, ale hlavně oboustranné stromořadí s letitými lípami. Čtyřkilometrová alej je výjimečným příkladem spolupráce místních občanů, vedení obce a silničářů usilujících o její zachování.

Pracovití dobrovolníci o alej dlouhodobě pečují a dosazují mladé stromky. Silničáři zase na žádost místních lidí a Arniky provedli před nedávnem citlivou rekonstrukci vozovky a alejí dnes bez větších problémů projíždějí autobusy i zemědělské stroje.

Stovky alejí v naší krajině jsou, či brzy budou, předmětem podobné diskuse:  povrch silnice je ve špatném stavu a nároky na komfort a kapacitu dopravy rostou. Je na stromy podél cest místo? Pomozte nám, prosím, vyvrátit pochybnosti o významu alejí podél silnic.

Marcela Klemensova

Natření bílých pruhů na stromy v aleji u Švábova je pokračováním příběhu s dobrým koncem a zároveň poselstvím všem silničním správám: nekácejte, ošetřujte, řešte vlastnické vztahy,  hledejte zdroje financí a využívejte je podobně jako silničáři na Vysočině. Stromy podél cest jsou odkazem našich předků a nedílnou součástí naší krajiny.
Darujte prosím podle svých možností a přidejte se k těm, kdo na Plechovku už přispěli. Děkuji Vám. 

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy

Vyberte si způsob darování:

 

strom-1002stromyNa bezpečnostní nátěr 230 kmenů bylo zapotřebí 77 kg bílé, vodou ředitelné barvy.

Plechovka pro alej u Švábova je už plná. Můžete však přispět na další alej. Děkujeme všem dárcům.


 

Jaké množství barvy chcete darovat:

plechovka
na 1 strom 190 Kč
plechovka
na 2 stromy 370 Kč
plechovkana 4 stromy 650 Kč plechovkana 8 stromů 1200 Kč plechovka
na 15 stromů 2200 Kč

 

Svým  darem podpoříte ochranu alejí a kampaň Zachraňme stromy. Společně také povzbudíme místní pracovité milovníky aleje v jejich činnosti. Jako poděkování od nás dostanete upomínkovou samolepku s hodnotou vašeho daru.

Akce "Plechovka pro alej" proběhla na Vysočině už potřetí. Před časem se nám díky příspěvkům na bílou barvu od stovek dárců z celé republiky podařilo zachránit před kácením alej u Žižkova Pole a alej u Třešti.

Darujte online a během okamžiku svou platební kartou:

Darujte převodem na účet:

  • číslo účtu: 260 008 2184 / 2010
  • variabilní symbol: 8907
  • Zanechte na sebe, prosím, své kontaktní údaje, abychom vám mohli poslat upomínkovou samolepku a abychom vás mohli informovat o přípravě, realizaci a výsledcích Plechovky pro alej.
Jméno a příjmení *
Napište prosím své jméno.
Email *
Uveďte svou emailovou adresu.
Telefon
Neplatný Vstup
Adresa *
Uveďte prosím svou adresu.
Město *
Napište město nebo obec.
PSČ *
Uveďte poštovní směrovací číslo.
Neplatný Vstup

Nebo darujte v hotovosti na některé z našich poboček.

Řekli o Plechovce pro alej...

dárce Dušan

Je mi velkou ctí podpořit Arniku. Děkuji za Vaši přínosnou činnost a za nápad s bílou reflexní barvou,

řekl pan Šedek, když daroval na nákup bílé barvy.

Oceňuji Vaši aktivitu. Je to šikovný nápad a rád Vás podpořím. Nemohu se smířit s tím, jak hloupě si ničíme své prostředí pro budoucí život. Jiří Mrázek

dobrovolník Vojtěch

Pokud nám záleží na krajině, ve které žijeme, tak tohle je jednoznačně možnost, jak její podobu ovlivnit, a tak trošku se do ní podepsat.

Vojta Burda se loni zúčastnil natírání aleje spolu se svou sestrou.

starosta Pavel Blabla

Ohlasy, které jsem zachytil ze strany občanů, jsou velmi kladné. Potvrzují, že je teď alej "lépe vidět" a že cesta alejí je přehlednější. A toho jsme chtěli dosáhnout. Jsem přesvědčen, že také díky bezpečnostním bílým pruhům, kterými jsme alej natřeli, zmizely návrhy na kácení stromů v ní. Před natíráním tu takové návrhy byly.

Těmito slovy shrnul Pavel Blabla, starosta Dolních Tošanovic, výsledky akce.

Díky vaší podpoře je už šest alejí bezpečnějších

V minulosti jsme bílými pruhy opratřili šest alejí. Velké poděkování patří všem dárcům.

ZasmukyPlay

Alej u Zásmuk (Středočeský kraj, 2015)

Starodávná lipová alej u Zásmuk se může stát významným krajinným prvkem. Na její krásu jsme s místními ochránci přírody upozornili v červnu 2015. Kmeny stromů jsme zvýraznili bílými pruhy a tím jsme zvýšili bezpečnost provozu v aleji a zároveň jsme přispěli k zachování této jedinečné krajinné a historické dominanty.

124 lip bude po prohlášení stromořadí za významný krajinný prvek lépe chráněno před poškozováním a možným kácením. Dalším krokem bude dosadba nových lipových sazenic do aleje.

OstrohPlay

Alej u Uherského Ostrohu (Zlínský kraj, 2014)

Paměť lip v aleji mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem sahá až do dob národního obrození. V roce 2012 oslavila alej 170. výročí. Alej je však vyhlášená častými dopravními nehodami. I proto se v minulosti objevily návrhy na kácení stromů.

Kmeny stromů jsme opatřili bílými pruhy v květnu 2014. Jsou teď lépe viditelné v noci a za špatného počasí, což přispívá k zachování této jedinečné krajinné dominanty.

Natírání u Dolních Tošanovic

Alej u Dolních Tošanovic (Moravskoslezský kraj, 2013)

Když jedete kaštanovou alejí u Dolních Tošanovic, můžete si místy připadat jako v zeleném tunelu. Bezmála stoleté stromy vás svými větvemi chrání před letním sluncem.

Kmeny stromů jsme opatřili bílými pruhy v říjnu 2013. Další podrobnosti se dozvíte z krátkého videa natočeného během akce.

Natírání u Žižkova Pole

Alej vedoucí k mohyle Jana Žižky (Vysočina, 2010)

Převážně lípy tvoří alej u obce Žižkovo Pole nedaleko Přibyslavi, vysázené roku 1874 spolu se stavbou mohyly na místě úmrtí Jana Žižky. Stromů je celkem 306 a obvod kmene dosahuje často tří metrů.

Aleji hrozilo kácení kvůli rozšiřování vozovky. Spolu s místním sdružením jsme dosáhli prohlášení aleje památnou. Kmeny jsme opatřili bílými pruhy.

Alej z Třeště do Růžené

Alej mezi obcemi Třešť a Růžená (Vysočina, 2009)

Více než stovka lip tvoří několik kilometrů dlouhou alej, které v roce 2009 hrozilo vykácení. Zasadili jsme se o její záchranu a bezpečnost provozu v aleji jsme posílili bílým nátěrem kmenů.

Silničáře z Vysočiny jsme inspirovali natolik, že přislíbili sami obnovit zašlé bílé nátěry na dalších čtyřech tisících stromů podél silnic.

Alej u Skripele

Alej u Skřipele (Středočeský kraj, 2009)

První happening "Natírat a chránit" spočíval v natření kmenů 80 stromů u obce Skřipel nedaleko Berouna.

Smyslem akce bylo upozornit na rozsáhlé kácení stromů podél silnic po celé republice bez toho, aby se vysazovaly nové aleje. Z našich analýz vyplynulo, že z alejí zmizelo mezi roky 2003 až 2010 (7 let) přes 100 tisíc stromů! To představuje alej z Prahy až do Paříže!

Používáme ekologickou, vodou ředitelnou barvou značky Balakryl.

BalakrylLogo

Ochraně alejí se věnujeme od roku 2008 v kampani Zachraňme stromy.

Petici Zachraňme stromy už podepsalo přes 32 000 lidí. Podepište, prosím, i vy!