Články

PVC a ftaláty

Ve zdravotnictví se v současné době používá velké množství zdravotnických prostředků z PVC. Jedná se asi o čtvrtinu všech pomůcek, s nimiž se ve zdravotnictví lze setkat.

Toxicita PVC a přísad

PVC samo o sobě při použití není toxické. Obsahuje však chlór, s nímž jsou problémy při výrobě a likvidaci PVC a také stabilizátory, často na bázi těžkých kovů, které rovněž mohou znamenat problémy při výrobě a likvidaci. Toxicita PVC pro spotřebitele spočívá v přísadách – plastifikátorech neboli změkčovadlech. Ty nejsou v PVC pevně (chemicky) vázány a v průběhu životnosti výrobku se z něj uvolňují. Nejčastějšími změkčovadly jsou ftaláty. Jedním z nejpoužívanějších z nich je di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP), který je látkou reprotoxickou.

PVC a ftaláty ve zdravotnických prostředcích

Ve zdravotnicví se často používají pomůcky z PVC měkčeného zejména di(2-ethyl-hexyl) ftalátem - DEHP. Jedná se např. o krevní vaky, trasfuzní sety, katétry, hadičky a další. Ftaláty jsou rozpustné v tucích, takže pokud dojde ke styku např. krve s PVC měkčeným DEHP, dochází k uvolňování DEHP do krve.

PVC a ftaláty v nezdravotnických prostředcích

Informace naleznete na stránce Nezdravotnické vybavení.

toxické látky
jbj
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner