Spalovna Opatovice

Královéhradecký kraj | Kauzy - Spalovny | Aktualizováno 4.7.2014
Opativická elektrárna (foto: Martin Marek, zdroj: Google Earth)
Pardubický a Královéhradecký kraj se v roce 2006 spojily ve snaze vybudovat v areálu elektrárny Opatovice novou obří spalovnu komunálních odpadů. V pozadí celého projektu stojí lidé, kteří stáli u zrodu spalovny komunálních odpadů v Liberci. Proti výstavbě spalovny se okamžitě vzedmula silná vlna odporu obyvatel z okolních obcí. Oprávněně si stěžují, že jsou už tak dost zatíženi provozem elektrárny, a obávají se dopadů nové spalovny na své zdraví.

Jak ukazují zkušenosti z Liberce, může vést výstavba spalovny časem ke zvyšování poplatků za likvidaci odpadu a snahám o dovoz odpadků z jiných částí republiky nebo dokonce z jiných zemí. I při využití moderních technologií produkuje spalování odpadů dioxiny a další toxické látky.

Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika pomáhá lidem z okolí Opatovic především formou poradenství tak, aby se lidé mohli efektivně účastnit v procesu hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) a správních řízení. Pomáháme také s odbornou argumentací. Lidé pracující v Arnice se řadu let věnovali i případu liberecké spalovny. Zdá se, že scénář výstavby spalovny v Opatovicích je zatím obdobný.

jbj
podporte
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

sajga-baner