en ru

Změny územního plánu Prahy

nahled bagrÚzemní plán Prahy platí od roku 2000. Na magistrátu od té doby lobbují developeři a protlačují stovky stavebních záměrů v režimu změn - mimo dostatečnou veřejnou kontrolu. Územní plán se tak postupně stává cárem papíru a přemrštěná výstavba se rozmáhá ve všech částech města.

Část část sporných záměrů schválili zastupitelé ještě za primátora Pavla Béma. Co se nestihlo, přichází k jednání teď.

Změny územního plánu se schvalují podle stavebního zákona. Vzhledem k nepřehlednosti podkladů a náročnosti schvalovacího procesu podléhají malé kontrole veřejnosti - lidé se o změnách mnohdy nedozví. Často je cílem komerční výstavba v zeleni nebo na orné půdě.

Od roku 2001 magistrát zahájil projednávání 2 060 změn územního plánu v sedmi vlnách. Jen od roku 2004 bylo zahájeno 1 056 změn. Z nich bylo 445 schváleno (k březnu 2013), 435 neschváleno a 176 změn se stále projednává. Nejméně polovina z nich má negativní dopad na životní prostředí. Celkem se změny týkají 40 km2. To je plocha představující tisíc Václavských náměstí - jde o desetinu celého území Prahy.

pozorV kalendáři termínů jednání najdete upozornění na uzávěrky pro podávání připomínek a data veřejných projednání. Můžete si objednat zasílání aktualit na Váš Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Co všechno nám hrozí?

Developeři si brousí zuby na zástavu nádaží Masarykova, mapa_hrozicich_projektuBubny a Smíchovského. Na Žižkově a v Modřanech mají vyrůst mrakodrapy. Hrozí zástavba části Roztyl u Krčského lesa, další rušení zeleně se chystá ve Vokovicích, Strašnicích, Sedlci či Kbelích. Plánuje se těžba štěrkopísků v nivě Vltavy. Na okrajích Prahy mají vyrůst desítky nových satelitních městeček.

Hrozící projekty najdete ve stavební mapě.

Detailní informace najdete v naší nezávislé databázi.

Zastavme betonáře!

krabiceKaždou změnu územního plánu musí schválit hlasováním zastupitelstvo Prahy. Náš návod vám pomůže se vyznat v územním plánu a v jeho změnách.

Vlastníci dotčených nemovitostí a takzvaní zástupci veřejnosti mohou podávat ke každé dílčí změně námitky. Pokud zastupitelstvo námitkám nevyhoví, je možné podat žalobu (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Kde najít ke změnám podrobnosti?

nahled tetris

Arnika:

Databáze s hodnocením vlivu na životní prostředí

Mapa Arniky s popisem některých kauz

Magistrát:

Oficiální databáze magistrátu

Magistrátní mapa změn

Přehled změn územního plánu Prahy

Označení vlny změn územního plánu Rok schválení zadání

Počet změn

(návrh zadání)

Změny 01 2000 127
Změny 02 2001 131
Změny 03 2002 192
Změny 04 2003 189
Změny 05 2004 296
Změny 06 2006 551
Změny 07 2008 409
I. vlna celoměstsky významných změn 2009 40
II. vlna celoměstsky významných změn 2009 23
III. vlna celoměstsky významných změn 2011 9
IV. vlna celoměstsky významných změn 2012 71
změny mimo vlny průběžně 22
Celkem   2 060
Stav projednávání změn od roku 2004 (od vlny 05), k březnu 2013
Stav projednávání Počet změn územního plánu
Schváleno 445
Ukončeno 435
Přerušeno 37
Aktuálně se projednává 139
Celkem 1 056
Vliv změn od roku 2004 (od vlny 05) na životní prostředí
Negativní dopad na životní prostředí *)
Počet změn územního plánu
Rozšíření zastavitelného území 537
Zásah do zemědělské půdy 153
Devastace zeleně 427
Narušení chráněných území přírody 18
Rušení veřejného vybavení 44

 *) Poznámka: Některé změny mají více negativních dopadů na životní prostředí, součet údajů v první a ve druhé tabulce proto není stejný.

 

Úpravy územního plánu

Aby toho nebylo málo, schválil magistrát vedle změn územního plánu ještě 808 takzvaných úprav. Čtěte více >>>

Proč neschvalovat změny územního plánu?

  1. Z Prahy by se na mnoho let stalo největší staveniště Evropy. Přitom hlavním cílem mimořádných změn územního plánu je dát vydělat spekulantům s pozemky a developerům. Obyvatelům města nemusí projekty přinést vyšší kvalitu života.
  2. Změny jsou zásadnější než celý nový územní plán, který připravují odborníci, a který má být schválen do konce roku 2015. Velké zásahy do organismu města by měly být součástí nového územního plánu, nikoliv potají připravovaných změn.
  3. Změny by znamenaly zničení řady významných zelených ploch, které slouží jako rekreační zázemí obyvatel města a pomáhají vyvažovat negativní vlivy znečištěného ovzduší na lidské zdraví. Developeři vidí v zelených plochách lukrativní stavební parcely.
  4. Změny se připravují bez informování občanů, podklady nejsou snadno veřejně dostupné a Pražané nemají valnou možnost proces ovlivnit svými názory. Zásadní proměna tváře Prahy se plánuje v kancelářích magistrátu.
  5. Změny mohou zhoršit život ve městě – hrozí, že výstavba přitáhne do ulic další tisíce aut. Developery nikdo nenutí investovat do veřejného vybavení – vzniknou další kancelářské budovy, obytné komplexy a obchodní centra, budou ale chybět sportoviště, školky, zdravotnická zařízení, místa pro kulturu a trávení volného času, veřejná doprava.
Sledujte aktivně projednávání změn a braňte aktivně své životní prostředí >

pankrac_kyvadlo_panorama1500