en ru

45 topolů v Sokolově

10.8.2006 - Václav Pelíšek | Váš příběh - Stromy
V Sokolově došlo k pokácení krásných topolů, podal jsem tedy přes tyto stránky stížnost. ČIŽP reagovala velmi rychle, 5. srpna jsem podal a 8. srpna jsem byl pozvám na jednání na dnes tedy čtvrtek desátého srpna.

Další vývoj zkráceně, město podalo vysvětlení, kolega pana Ing. Berkovce mi vysvětlil, že topol je krátkověká nebezpečná dřevina a tím se to uzavřelo, s tím , že je vše v pořádku. Šel jsem okolo těch mohutných pařezů, vnímám stromy, ty stromy plakaly. Má odpověď je následující:

"Hezký den pane Berkovče, Ještě jednou si dovolím zastavit u toho, že topol je krátkověká dřevina, jak se vyjádřil Váš kolega. Po nahlédnutí do literatury musím konstatovat jiný názor. Dovolím si citovat: "Rychlý růst topolů vytváří měkké, lehké dřevo a starší, samostatně stojící topoly se mohou snadno stát dutými. Navzdory tomuto rychlému růstu se mohou topoly dožívat vysokého věku, topol černý až asi 200 let a topol bílý dokoce 300 - 400 let. (Fred Hageneder - Velká kniha stromů například, pokud jste nečetl dovoluji si doporučit je to nádherná kniha) A další literatura se shoduje na stejných parametrech i webové stránky například Encyklopedie rostlin, myslím , že by se skutečně mělo doložit, že topoly byly ve stavu kdy, by se jednalo o pár let, mám jiný názor, do zdůvodnění, které vydalo město se dá samozřejmně napsat cokoli. V úvodu našeho jednání padla slova, že by město přišlo o grant, nu jsem rozpačitý.