7 krajů, kde se aleje víc kácí, než sází. Je to i ten váš?

8.8.2018 - ČR | Články
Vykácená alej u Supíkovic na Jesenicku
Foto: Marcela Vaňková
Z české krajiny mizí aleje a stromořadí, které jsou naším historickým dědictvím i účinnou ochranou před extrémními teplotami. V sedmi krajích loni opět výrazně převažovalo kácení. Vyplývá to ze statistik, které Arnika každoročně sestavuje. Nejhorší situace je v Plzeňském kraji, kde na 24 poražených stromů připadá jen jediný vysazený!

Přispějte na záchranu alejí teď!

 

Správci komunikací v loňském roce pokáceli zhruba 16 tisíc stromů a vysadili 14,5 tisíce. Aleje i přesto rychle ubývají. Jen 29 % vysazených stromů totiž nahradilo původní aleje. Například v Libereckém kraji se jen 41 sazenic z celkového počtu 5 177 vrátilo k silnicím. Správně vysazované a udržované stromy podél silnic přitom jednoznačně zmírňují důsledky extrémních výkyvů počasí. Chrání vozovku i okolní krajinu před horkem, během přívalových dešťů zpevňují zem a zadržují vodu, v zimě chrání před silnými větrnými poryvy a sněhovými jazyky.

Cílem Arniky je zastavit dlouhodobý úbytek alejí. Ve spolupráci s místními lidmi se nám například podařilo ochránit před vykácením historickou lipovou alej u Radkova na Vítkovsku. Stoleté stromy se dočkají ošetření. Kauze jsme se věnovali od roku 2014 a dnes je vidět, že naše úsilí nebylo zbytečné. Díky Vaší podpoře dosáhneme dalších podobných vítězství. Přidejte se k nám a podpořte kampaň Zachraňme stromy. Děkujeme!

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu