Alej v Radkově zdobí 18 mladých lip. Na její záchraně se podílela také Arnika

19.11.2018 - RADKOV | Články
Lípy sázely také děti z Radkova
Foto: Nikola Birklenová, Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Unikátní historická alej v Radkově čeká postupná obnova. Krajští radní zde proto vysadili 18 lip na počest stého výročí vzniku Československa. Jsme moc rádi, že se z této krásky, která skoro dvě stě let lemuje starou kočárovou cestu od radkovského kostela k zámku v Dubové, budou radovat i budoucí generace.

Dlouhá léta trvala jednání Moravskoslezského kraje s představiteli Radkova, Arnikou, Lesy ČR a silničáři. Historická alej je velmi úzká a řidičům se tudy jezdilo velmi špatně. Přestože stromy jsou odborně ošetřeny, doprava jim neprospívá. Nyní už je o budoucnosti aleje rozhodnuto. Stromy budou nadále růst podél cesty a přitom bude zajištěna bezpečnost provozu.

Přečtěte si: Radkov - Dubová: Podaří se zachránit alej z 19. století pro další generace?

„O zachování Radkovské aleje usilujeme už od roku 2013.Prioritou pro nás je zachovat alej v původní linii, zajistit její obnovu a vytvořit novým stromkům dobré podmínky pro přežití do vysokého věku. Stromy rostoucí na krajnici jsou v dospělosti vystaveny poškozování kořenového systému při údržbě silnice. Proto podporujeme rozhodnutí obnovit alej ve větší vzdálenosti od krajnice. Výsadba mladých lip je tedy prvním krokem k postupné obnově aleje, která se stala jedním ze symbolů Radkova. Aleji i Radkovákům k tomu ze srdce blahopřeji,“ řekla Marcela Klemensová z Arniky.

Alej, která byla v roce 2003 registrována jako významný krajinný prvek, je unikátní nejen svým věkem, ale i vzhledem. Mladé lípy byly předpěstovány pravděpodobně v místním zámeckém statku a vysázeny neobvyklým způsobem - dva i tři kmínky těsně vedle sebe, aby se srostly v jeden.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu