Aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnostech

11.11.2020 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: archiv Arniky
Přímo u sebe doma si může každý otestovat vybavení domácnosti na obsah toxických látek pomocí mobilního telefonu. Scan4Chem (1) po naskenování čárového kódu okamžitě upozorní, zda třeba naše hračky, oblečení, boty, nábytek nebo elektronika obsahují zdraví škodlivé látky nebo jsou zcela bezpečné. Na vývoji mobilní aplikace Scan4Chem se podílí spolek Arnika a je k dispozici pro systém Android i pro iPhone.

"Se Scan4Chem máme výbornou šanci vyhnout se nebezpečným výrobkům. V době, kdy spousta z nás tráví většinu času doma, případně nakupuje výrobky v e-shopech, si všichni mohou doma otestovat cokoliv a škodlivé výrobky časem vyměnit za bezpečné alternativy,” apeluje Karolína Brabcová z Arniky.

Stáhněte si Scan4Chem z Google Play nebo App Store zcela zdarma

Aplikace Scan4Chem obsahuje databázi široké škály produktů, jako jsou hračky, oblečení, obuv, nábytek, kancelářské vybavení, kuchyňské náčiní, hygienické pomůcky, elektronika a další. Pokud aplikace zboží nenajde, spotřebitel se může zeptat přímo dodavatele pomocí předpřipraveného dotazu.

Podívejte, kde všude doma škodliviny najdeme?

Řada výrobků prokazatelně (3, 4, 5, 6) obsahuje alergeny, karcinogeny a jiné látky poškozující imunitu, hormonální systém nebo plodnost. Více o látkách vzbuzující mimořádné obavy najdete na www.scan4chem.cz. Výrobci však na ně nemusí upozorňovat na obalu, jak jsme zvyklí u potravin nebo kosmetiky (8). Jde například o změkčovadla plastů, chlorované parafíny, azobarviva, zpomalovače hoření, olovo a mnoho dalších. Cílem Scan4Chem je zvýšit povědomí o rizikových látkách ve spotřebním zboží v domácnostech a přinutit společnosti, aby vyráběli produkty bez škodlivin.

“Prověřujme se Scan4Chem vše, co denně bereme do rukou, nosíme, s čím vaříme nebo si hrají děti. Jen tak vyvoláme skutečný tlak na výrobce a škodlivin ve výrobcích se zbavíme. Ze zkušeností víme, že takový tlak dokonce vedl k zákazu mnohých látek ve spotřebním zboží,” dodává Karolína Brabcová.

Scan4Chem dosud používá přes 50 tisíc spotřebitelů z celé Evropy, kteří prověřili přes 110 tisíc výrobků a zaslali 11 tisíc dotazů prodejcům a výrobcům. Databáze čítá zhruba 21 tisíc výrobků od 130 firem. Díky zodpovědným spotřebitelům, kteří Scan4Chem používají, se databáze postupně rozrůstá. Vývoj Scan4Chem vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy.

Skenuj kódy, hledej jedy!

Spoustu výrobků jsme sami otestovali. Podívejte se na výsledky našich výzkumů!
Dárky jako z hororu: Najdou děti pod stromečkem toxické hračky a dámy jedovaté hřebeny? 
Dioxiny v plastových hračkách? Místo vánočních dárků průmyslový odpad
Jedy z plastového odpadu se vrací do našich domácností kvůli špatné recyklaci
Pozor na toxické vánoční ozdoby! S aplikací Scan4Chem je spotřebitelé odhalí snadněji


Podle evropské legislativy o chemických látkách REACH si dodavatelé musí informace o škodlivých látkách ve výrobcích v koncentraci nad 0,1 % vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.


Projekt „Enabling REACH consumer information rights on chemicals in articles by IT-tools” je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a hlavním městem Prahou a projekt “Fragen Sie REACH” Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanoviska dárců.

Logo-publicita

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu