Arnika bude na Střeleckém ostrově sbírat podpisy pod petici za zelenější Prahu

23.7.2009 - PRAHA | Novinky
Zajímá Vás, jak můžete zabránit zbytečnému kácení nebo kde je v Praze aktuálně ohrožena zeleň? Přijďte dnes odpoledne na Střelecký ostrov, kde u petičního stánku můžete také podepsat petici „Praha – město pro život“, jejímž cílem je zajistit lepší ochranu zeleně v hlavním městě.

Motivem k vytvoření petice, která byla poprvé veřejnosti představena na podzim loňského roku, byl vysoký počet případů úbytku zeleně, se kterým se Arnika při své činnosti setkává. V kontrastu se znečištěním ovzduší to Arnika považuje za závažný problém.

Pětibodová petice požaduje, aby úředníci ve vedení města, městských částí i zodpovědných úřadů zachovali a vytvářeli v novém územním plánu prostor pro zeleň a zelené plochy, zabezpečili informování občanů o plánovaném kácení na internetu a přímo v daném v místě, zpracovali inventarizaci zeleně, která byla provedena naposledy v roce 1995, neschvalovali plošné mýcení a důsledně nařizovali náhradní výsadbu za vykácené dřeviny i péči o nové stromy a keře (více o petici).

Střelecký ostrov by měl projít rozsáhlou rekonstrukcí, která předpokládá vykácení téměř třetiny stromů. Arnika s tímto záměrem nesouhlasí stejně jako několik dalších občanských sdružení, a proto iniciovala spolupráci s vedením Městské části Praha 1.  Na počátku července se poprvé sešla pracovní skupina, která má hledat kompromisní řešení. Rozsáhlé kácení nedoporučil posudek zadaný Arnikou, proti vyzněla i studie vyčíslující škody, které by kácení znamenalo, taktéž objednaná sdružením Arnika.

V následujících dnech se Pražané i návštěvníci hlavního města budou moci s Arnikou setkat u stánků v pražské Stromovce (28. července) a v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (30. července).

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha