en ru


Arnika: Firma do dolu u Lampertic ukládá popílek s dioxiny

5.2.2004 - HRADEC KRÁLOVÉ | Novinky
Jak uvedla ČTK, do chodeb dolu Jana Švermy u Lampertic na Trutnovsku ukládá podle sdružení Arnika akciová společnost Gemec - Union od roku 2000 popílek z českých spaloven odpadu, který obsahuje toxické látky, například dioxiny.

Jak uvedla ČTK, do chodeb dolu Jana Švermy u Lampertic na Trutnovsku ukládá podle sdružení Arnika akciová společnost Gemec - Union od roku 2000 popílek z českých spaloven odpadu, který obsahuje toxické látky, například dioxiny. Ty mohou i v malých koncentracích vážně poškodit zdraví lidí. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Hradci Králové řekl Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika. Firma Gemec - Union ale tvrdí, že postupovala podle platných zákonů a o výskytu dioxinů v popílku ze spaloven nevěděla.

"Zákon jsme neporušili, likvidace dolu probíhá podle platné legislativy, horního zákona a zákona o odpadech. Nikdo nás neseznámil s tím, že by v popílku mohly být dioxiny, žádný státní orgán po nás také nepožadoval provádění kontrol jejich výskytu," uvedl Josef Drnec ze společnosti Gemec - Union, která likvidaci od roku 1992 uzavřeného dolu provádí.

Podle ekologů popílek ze spaloven obsahuje velké množství dioxinů, kterých bylo v minulých letech navezeno do dolu zhruba 45 gramů. "Po neratovické Spolaně je to druhé místo v České republice, kde je uloženo tak velké množství těchto látek," varoval Petrlík. Dioxiny jsou toxické již ve velmi malých koncentracích, společně s polychlorovanými bifenyly se kumulují v těle a jejich zvýšený výskyt může vést až k poškození imunitního a nervového systému či pohlavních žláz u mužů.

Ekologové požadují, aby společnost Gemec - Union provedla monitoring výskytu dioxinů v okolí dolu a přestala popílek do dolu ukládat. "Monitoring na dioxiny po upozornění sdružení Arnika provedeme, předpokládáme, že do 30 dnů by měla být měření provedeno a poté přijmeme další opatření," uvedl Drnec s tím, že firma nyní popílky k výrobě takzvaných základových směsí, jimiž plní důlní chodby, nebude používat.

K požadavkům sdružení Arnika se připojili také představitelé obce Lampertice, kteří tvrdí, že o hrozbě dioxinů dosud nevěděli. "Tiká tam ekologická bomba, je to krásný kraj a je škoda, aby byl zaneřáděný různými druhotnými odpady," řekl starosta Lampertic Jaroslav Rosa.

Firma Gemec - Union zajišťuje likvidaci dolu Jan Šverma od roku 1993, kdy začala zakládkovou směs napouštět do spodních pater dolu. Do konce roku 2003 firma do dolu spustila více než 700 krychlových tun směsí, popílek ze spaloven v nich tvoří menší část. Důl Jan Šverma patří k nejstarším hornickým dílům ve střední Evropě, zhruba kilometr štoly je přístupný veřejnosti.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha