Arnika pomáhá lidem postiženým úniky látek ze Spolany

19.11.2002 - Praha/Mělník | Tiskové zprávy
Sdružení Arnika zřídilo Asistenční centrum, jehož cílem je účinná pomoc lidem postiženým úniky toxických látek ze Spolany Neratovice. Ti zde najdou odpověď na to, jak získat důkazy, zda jejich půda či rostliny byly kontaminovány a jak se mohou bránit. „Po povodních se na nás obracela řada lidí z okolí Neratovic s dotazy, jak zjistí přítomnost toxických látek v půdě, zda mohou svoji půdu nadále využívat k zemědělství či jak se mohou domoci náhrady škod. Asistenční centrum je zde od toho, aby jim s těmito problémy pomohlo,“ vysvětlil vedoucí programu Arniky Toxické látky a odpady RNDr. Jinřich Petrlík.
V Asistenčním centru Arniky najdou lidé odpověď na to, jak správně odebrat vzorky půdy či rostlin, jak provést správnou fotodokumentaci či kam se mohou obrátit s žádostí o rozbory. „Bez důkazů se každý může jen velmi obtížně domáhat náhrady za kontaminované plodiny či žádat ušlý zisk v důsledku zamoření zeminy. Naším cílem je lidem pomoci správné důkazy opatřit,“ podotkl Petrlík.

Na asistenční centrum se již obracejí první klienti. Například majitel borovicového porostu z obce Kostelec nad Labem zaznamenal poškození borovic chlorem a chce nyní změřit jeho koncentrace.

Problémy s náhradou škod řeší také Školky Tišice a firma Ecosy. Školkám letos spálil chlor stromky za 2,6 milionu korun, Ecosy odhaduje škodu na 4 160 000 korun.

Nevyrovnané účty se Spolanou řeší rovněž Školky Knížecí Dvůr Tišice, kterým v roce 2000 poškodil únik chloru stromky za více než 30 milionů korun.

Důsledky úniků choru z neratovické Spolany na rostliny v okolí před dvěma roky hodnotili ve své práci odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM). Zaznamenali rozsáhlé poškození rostlin a jeho jasnou vazbu na únik chloru. Jak řekla Ing. Hana Uhlířová, CSc. z této instituce, zjistili až desetinásobné zvýšení koncentrací chloru ve vegetaci oproti normálu. "Poškození stromků jsme před dvěma roky zjistili i ve školce u obce Lhota, vzdálené od Spolany cca 12 km vzdušnou čarou," sdělila Uhlířová.

„Na Asistenční centrum se samozřejmě mohou obrátit i lidé, kteří požadují odškodnění v souvislosti s únikem chloru přede dvěma lety,“ ujistil Petrlík.

Zahájení činnosti Asistenčního centra umožňují granty nadací Stichting DOEN a Nadace Partnerství.

Více o službách Asistenčního centra najdete na /spolana-neratovice
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu