Arnika říká: „Toxické látky nepatří do vody“

22.3.2003 - PRAHA | Tiskové zprávy
Dnešní den - 22. březen byl OSN vyhlášen Světovým dnem vody. Sdružení Arnika využilo této příležitosti k tomu, aby Pražany seznámilo s ekologickými škodami, které způsobily úniky toxických látek ze Spolany Neratovice a dalších chemických podniků na Labi a Vltavě během povodní v srpnu 2002. Za tímto účelem Arnika vybudovala dočasnou naučnou stezku v centru města a uspořádala demonstrativní „Pochod Prahou za čistou vodu“. Ten začal dnes v 10:00 před budovou Úřadu vlády na Nábřeží E.Beneše a vedl přes Mánesův most, Staroměstské náměstí na pěší zónu Na příkopě.
Happening byl spojen se sbíráním podpisů pod petici Stop nebezpečí ze Spolany, která požaduje takové zabezpečení chemičky, aby továrna přestala být hrozbou pro lidi ve svém okolí i pro životní prostředí. „Během dnešní akce připojilo svůj podpis pod petici 160 lidí. Celkově ji podepsalo již přes 1200 občanů,“ komentovala výsledky dnešní akce výkonná ředitelka Arniky, Lenka Mašková.

Kromě happeningu v Praze Arnika připravila akce ke Světovému dni vody také v Neratovicích před Spolanou, na Ostravsku a v Děčíně. Vydala a rozšířila také leták věnovaný ochraně vod v nákladu několika desítek tisíc.

Naučná stezka byla sestavena z pěti panelů, ze kterých se lidé mohli dozvědět, jaké toxické látky a v jakém množství unikly z konkrétních podniků, ale také například o starých ekologických zátěžích ve Spolaně. Celý obraz zkázy dokreslily fotografie zachycující především následky konkrétních ekologických škod – například stromky zničené chlórem, který při povodních unikl ze Spolany Neratovice. „V souvislosti se Světovým dnem vody jsme chtěli připomenout, že toxické látky nepatří do vody a Spolana bohužel stále hrozí znečištěním vod vysoce nebezpečnými sloučeninami jako jsou dioxiny či PCB,“ uvedl vedoucí programu Arniky Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík.

Mluvčí Arniky Marek Jehlička upozornil, že problematice ochrany vod je v poslední době věnována velká pozornost v celosvětovém měřítku. „Lidé na celém světě si začínají uvědomovat, jaký význam pro ně voda má a jak důležité je ji chránit. Svědčí o tom například to, že celý rok 2003 byl vyhlášen Mezinárodním rokem sladkých vod, právě v těchto dnech probíhá Třetí světové fórum o vodě v japonské Osace a před nedávnem byl v kanadském Quebecu přijat Světovým vodním parlamentem mladých návrh mezinárodního Zákona o vodách,“ uvedl Jehlička.

Význam Světového dne vody si vedle Arniky připomněly i další neziskové organizace. Například Zelený kruh ve spolupráci s Českým národním komitétem UNEP upozornil na fakt, že z 55 evropských největších řek je jich pouze čtrnáct v dobrém ekologickém stavu a jen pět si zachovalo svůj přírodní charakter.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu