Arnika zkoumá jedovatou rtuť v pražských vodách

12.8.2019 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: pixabay.com / pod licencí CC0 Creative Commons
Nová studie si klade za cíl zjistit znečištění rtutí Vltavy a přilehlých toků.  V těchto dnech zástupci Arniky s rybáři odebírají z pražských vod vzorky ryb, které nechají v laboratořích Státního veterinárního ústavu v Praze prověřit na obsah jedovaté rtuti. Výsledky analýz budou známy v říjnu.

Ochránci přírody odeberou celkem 10 vzorků ryb na 5 různých místech, které mohou být ohrožené průmyslovým znečištěním nebo starou ekologickou zátěží. Jde o oblíbené revíry místních rybářů, například Vltava nad soutokem Berounky, u Thomayerových sadů a dále po proudu u Sedlce. Ryby odebere také ve vodních nádržích Motolského potoka a Rokytky. S rybami také odeberou vzorky vlasů od rybářů, kteří ulovené ryby běžně konzumují. Vzorky ryb následně nechají otestovat v laboratořích Státního veterinárního ústavu v Praze a vzorky vlasů ve Zdravotním ústavu v Ústí nad Labem.

„Rtuť je těžký kov způsobující poruchy vývoje mozku u dětí a je nebezpečný zejména pro těhotné ženy. Právě ryby jsou nejvýznamnějším zdrojem rtuti pro člověka. Nyní máme jedinečnou možnost zjistit, jak je na tom Vltava a její pražské přítoky v nejzatíženějších místech. Výsledky se dozvíme v říjnu,“ říká Karolína Brabcová z Arniky.

Znečištění těžkými kovy Arnika nezkoumá v Praze poprvé. Před více než rokem se zaměřila na tři opomíjené vodní toky. Přestože se jednalo o toky ohrožené průmyslovým znečištěním v blízkosti malešické spalovny nebo ďáblické skládky odpadů, v žádném z nich naštěstí nebyly naměřeny vysoké koncentrace těžkých kovů, včetně rtuti.

Vysoce toxická rtuť poškozuje nervovou soustavu a je obzvlášť nebezpečná pro nenarozené děti. Mezi nejtěžší důsledky chronického vystavení působení rtuti se řadí poruchy reprodukce a nervové soustavy, mentální retardaci novorozenců, ochrnutí a další symptomy. Podle některých výzkumů má rtuť negativní důsledky rovněž pro kardiovaskulární systém Rtuť je z lidského organismu odbourávána velmi pomalu, má kumulativní charakter a ukládá se především ve vnitřnostech, kde může vydržet až desítky let

Studie vzniká v rámci projektu Koloběh rtuti v pražských vodách financovaném hlavním městem Prahou, jehož hlavním cílem je zjistit úroveň znečištění toků toxickou rtutí. Odběry vzorků a jejich analýzou chce spolek upozornit veřejnost na důležitost ochrany vody a na ni vázaných ekosystémů.


Projekt vznikl za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.

MHMP

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu