en ru

Arnika zve na výlet po bílých stráních i mokrých loukách

13.5.2011 - PRAHA / LITOMĚŘICE | Tiskové zprávy
Chcete oslavit Mezinárodní den biodiverzity 22. května přímo v přírodě? Pojďte na výlet za rostlinami Českého středohoří! Pod heslem „Od Labe k Labi“ jej organizuje Tým Bořena, který je nejstarší součástí sdružení Arnika. Celodenní putování začne v Litoměřicích, odkud čeká účastníky trasa dlouhá přibližně 15 km vedoucí přes stráně a louky, na nichž v této době roste hojně květin. Právě o nich a zajímavých lokalitách, kterými výletníci projdou, poskytne odborný výklad botanik. Akce je první z připomínek letošního 10. výročí založení Arniky a výletu se zúčastní také někteří z jejích zakladatelů. Start je v 10:30 od vlakového nádraží v Litoměřicích.

„Trasu jsme naplánovali přes suché stráně s teplomilnými porosty i podmáčené vlhké louky podhorského až horského charakteru. Účastníci tak uvidí různé druhy květin, které právě nyní kvetou. Vedle několika druhů vstavačů potkáme i úpolíny, sasanky lesní, mochny bílé, koulenky prodloužené, možná i střevíčník pantoflíček,“ vyjmenovává některá z lákadel výletu Ing. Jana Vitnerová z Arniky. „Právě pokvete také vzácný tořič hmyzonosný, rostlina, která zvláštním způsobem láká hmyz,“ dodala Jana Vitnerová s tím, že na výletě se zájemci dozvědí více.

Tým Bořena existuje už více než 30 let. Tehdy skupina mladých lidí přenesla rostliny, jimž hrozil zánik pod výsypkou z dolu u Bíliny, na bezpečnější místa. O některé z těchto lokalit dodnes pečuje v rámci pozemkového spolku. Přenesené rostliny se zde ujaly a daří se zde nejen jim, ale i dalším chráněným druhům. Důkazem je vloni objevený výskyt velmi vzácných hořců brvitých na stráni pod Lipskou horou. V roce 2001 se Tým Bořena stal součástí tehdy vznikajícího sdružení Arnika, které letos v září oslaví 10 let činnosti.

Podrobnosti k organizaci akce: http://arnika.org/bile-strane-i-mokre-louky

Stránky věnované Týmu Bořena: http://arnika.org/borena

Stránky sdružení Arnika: http://arnika.org/

LOGO10LET-velke

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu