Chyba
  • JFolder: :files: Cesta není ke složce. Cesta: /home/ftpsite/arnika.org/www/soubory/obrazky/2007-11-23_Brevnov_kaceni__Marik_CIZP
Oznámení
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: soubory/obrazky/2007-11-23_Brevnov_kaceni__Marik_CIZP

Benediktini vykáceli bez povolení celou alej

Praha 6, 2007 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 24.8.2011
Lipová alej byla významným prvkem spojujícím vstupní bránu do kláštera s kostelem sv. Markéty. Foto: Tomáš Mařík, 2007
Ve srovnání s počátkem 90. let se klášter Benediktinů v pražském Břevnově změnil k nepoznání. Mnišský řád získal rozsáhlý areál s klášterními zahradami zcela zpustošený po desítkách let bez zájmu a péče. Postupující opravy se během následujících let nevyhnuly ani zahradám a nádvoří. V roce 2006 se Benediktinské arciopatství rozhodlo v rámci rekonstrukce vykácet alej lemující přístupovou cestu od brány kláštera k bazilice svaté Markéty.

V dubnu 2006 posoudil záměr Benediktinů Odbor kultury a památkové péče pražského magistrátu a napsal, že z hlediska ochrany kulturního dědictví je pokácení aleje možné za podmínky, že podél cesty budou vysazeny nové stromy.

Správce kláštera pak oznámil tento záměr Odboru životního prostředí Úřadu městské části Praha 6. Ačkoliv oznámení ani zdaleka nesplňovalo náležitosti uvedené v zákoně, úředníci Prahy 6 se proti tomu neohradili – dokonce vůbec nezareagovali, jako by oznámení ani nečetli.

Na jaře následujícího roku se zpráva o hrozícím kácení aleje rozkřikla a lidé se začali obracet na Arniku a Českou inspekci životního prostředí. Alej lip, starých od padesáti až do dvou set padesáti let, byla neodmyslitelnou součástí klášterního areálu a podtrhovala krásu barokní architektury.

Inspekce vydala předběžný zákaz zasahovat do aleje a nechala zpracovat odborný posudek Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví Silva Taroucy. Ten označil stromy za zdravé a ve stavu odpovídajícím jejich věku – stejně jako dva předchozí posudky zpracované na objednávku samotného arciopatství. Inspekce pak kácení definitivně zakázala s tím, že je možné odstranit pouze vážně nemocné lípy hrozící zřícením. Ostatní měly v aleji zůstat.

I když vše vypadalo jako příběh s dobrým koncem, situace se nečekaně zvrátila. V listopadu 2007 si lidé, projíždějící v pondělí ráno kolem kláštera do práce, všimli, že většina lip již v nádvoří nestojí. Během pár následujících hodin padly i zbylé stromy. Břevnovští benediktini se rozhodli, že budou jednat na vlastní pěst a přes písemný zákaz Inspekce stromy narychlo pokáceli.

I když staletým lipám už nikdo život nevrátí, pokácením stromů nic nekončí. Benediktinům hrozí vysoká pokuta – až dva miliony korun, postižena může být i sadovnická firma, která kácení provedla. Na správce kláštera bylo podáno trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškozování životního prostředí. Potrestání bezohledného přístupu ke stromům a ignorování zákona snad zabrání opakování podobných případů.

{gallery}2007-11-23_Brevnov_kaceni__Marik_CIZP{/gallery}

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu