Berou kosy, hrábě, sekery a jedou pomáhat vzácným kytkám pod Lipskou horu. Dobrovolníci z Česka i Německa

11.9.2013 - LOVOSICE | Tiskové zprávy
Hrabání posekané louky pod Lipskou horou
Kosit a hrabat louky nebo vyřezávat náletové dřeviny vyrážejí tento víkend čeští i němečtí dobrovolníci. Jako tradičně míří pomáhat pod Lipskou horu u Lovosic. Práce přímo v terénu je zaměstná v pátek i po celou sobotu. Na neděli plánují výlet po okolí do zajímavých míst s ohroženými rostlinami. O zlepšování podmínek pro vzácnou flóru Českého středohoří se lidé okolo pozemkového spolku Bořena starají už celých čtyřiatřicet let, od roku 2001 pod hlavičkou sdružení Arnika.

Sraz účastníků, jež pojednou z Prahy, je v pátek 13.9. v 18:30 u pokladen pražském Hlavním nádraží.

Letošní kosení proběhne jako prodloužený víkend a první stébla trávy položí v pátek třináctého pomocníci z ČSOB. Ti věnují jeden svůj pracovní den pro dobrou věc jako takzvané firemní dobrovolnictví. Na celý víkend se sejde již tradiční česko-německý tým dobrovolníků Arniky a německé nevládní organizace Grüne Liga.

   

Ekologické sdružení pečuje o necelý hektar bývalého sadu a pastviny, na kterém od dubna do září vykvétají suchomilné rostliny, formou takzvaného pozemkového spolku. „Bez pomoci dobrovolníků si již nedovedu práci spolku vůbec představit,“ říká Jana Vitnerová ze sdružení Arnika. „Každý rok se jich zde sejdou více než tři desítky, jedna dívka z Německa cestuje na kole sto kilometrů odněkud od Drážďan. Všichni mají zájem o krajinu a květiny Českého středohoří. Proto vždy připravujeme nedělní výlet jako odměnu za sobotní celodenní a poměrně náročnou práci. Letos se chystáme do okolí obce Boreč. Jsme rádi, že díky podpoře ze Společného fondu malých projektů Euroregionu Elbe-Labe můžeme letos zakoupit nové nářadí, které spolku vydrží ještě několik dalších let,“ doplňuje Vitnerová.

Fotogalerie z minulých ročníků tábora Týmu Bořena jsou k dispozici na http://arnika.org/borena-pecuje-o-dalsi-velmi-vzacnou-rostlinu-2

Základ Týmu Bořena položili v roce 1979 mladí lidé, kteří nechtěli pod rostoucí výsypkou nechat navždy zmizet vše, co žilo a rostlo v Radovesickém údolí. S pomocí botanika Karla Kubáta vytipovali místa, na které přenesli opatrně vyjmuté trsy rostlin. Rostliny se ujaly a některé z nich kvetou právě na strmém svahu pod Lipskou horou.

 

Arnika pro dobrovolníky zajistí:

 • dopravu (společná cesta vlakem, odvoz pod Lipskou horu);
 • jednoduché jídlo, vhodné i pro vegetariány;
 • zapůjčení nářadí a ochranných pomůcek (rukavice);
 • neotřelý nedělní výlet s doprovodem botanika.


Během tábora dobrovolníci budou:

 • sekat a hrabat louku;
 • vyřezávat náletové dřeviny;
 • pálit klestí.

Účastníci si nesmějí zapomenout:

 • stan, spacák, karimatku;
 • pracovní oblečení a pevné boty;
 • chuť do práce a úsměv na rtech.

 

Logo-EEL

 • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu