Biomasa, více peněz, menší částky – novinky v druhém kole dotací na kotle

4.4.2012 - OSTRAVA | Novinky
foto: Jan Losenický, Arnika
Pracovní skupina pro řešení nevhodné situace z hlediska kvality ovzduší Moravskoslezského kraje včera mimo jiné projednávala na svém zasedání Českém Těšíně také další kolo dotací na výměnu starých kotlů v Moravskoslezském kraji. Dotační program bude pokračovat, dozná však několika změn.

O dotace by mělo být možné žádat na dvou místech – v Ostravě a Třinci. Částka na jednoho žadatele by se měla snížit, a to na 40 000 Kč. Podle ministerstva tak dotační program uspokojí více zájemců o výměnu kotle, přičemž nabízená částka je stále motivační. Celkem by mělo být k dispozici v dalším kole 40 milionů korun (20 milionů od Moravskoslezského kraje a 20 milionů od MŽP). Zřejmě nejzásadnějším posunem je možnost žádat o dotaci i na automatické kotle spalující pouze biomasu. To v prvním kole nebylo možné – příjemci dotace si mohli zakoupit pouze kotel na uhlí, nebo kombinaci uhlí a biomasy. Lidé tedy nyní dostanou větší možnost volby.

„Zařazení kotlů spalujících pouze biomasu do dotačního programu vítáme, a to nejen z hlediska emisí, které v moderních účinných kotlích mohou být ze spálené biomasy mnohem příznivější než z uhlí, ale také z důvodu, že uhlí je neobnovitelný zdroj, od kterých bychom se měli snažit pozvolna upouštět,“ řekla Vendula Krčmářová z Arniky, která koordinuje projekt Topíme ohleduplně. Lidé si tak nyní budou moci sami zvolit, zda dají přednost uhlí, biomase nebo jejich kombinaci. Aktuální toto rozhodování bude zejména kvůli uvažovanému zavedení tzv. uhlíkové daně, která může vytápění uhlím v budoucích letech prodražit.

Banner-stika

Sledujte nás: