Bronzová Alej roku 2015 padla, ale čtyři další stromořadí žijí dál

7.3.2017 - Raspenava | Články
Místní se s Kočárovou alejí rozloučili na kočárech a povozech
Jan Vávra / Arnika
Kočárová alej u Raspenavy, bronzová medailistka ankety Alej roku 2015, na konci února padla. Krásné jasanové stromořadí muselo ustoupit rozsáhlé rekonstrukci silnic na Frýdlantsku. Zde je ale nutné zdůraznit, že konečný kompromis vybojovaný občany z iniciativy Zachraňme aleje, je velkým úspěchem. Původně mělo padnou pět alejí a celkem asi devět set stromů. Nakonec padne pouze celá stopadesátiletá Kočárová alej a celkově „jen“ 523 stromů. Silničáři se navíc zavázali, že vysadí 1 500 nových stromů podél silnic. Kočárová alej by měla být obnovena alespoň po jedné straně rozšířené silnice.

Kočárová alej se tak stala symbolem a i její úspěch v anketě Alej roku pomohl ochránit stovky dalších stromů na Frýdlantsku, které by jinak zbytečně padly. Také příslib nové výsadby sebou nese naději, že aleje z krásné krajiny na Frýdlantsku nezmizí. Potrvá sice desítky let, než mladé stromy dorostou majestátní velikosti svých předchůdců, náhradní výsadba je ale pro udržení stromořadí v krajině zásadní.

Nehledě na naději plynoucí z vyjednaného kompromisu i na fakt, že Kočárová alej byla skutečně ve špatném stavu, je pohled na motorové pily a pokácené kmeny smutný. S alejí se místní lidé, iniciativa Zachraňme stromy i Arnika symbolicky rozloučila už v říjnu minulého roku. Definitivní tečku za jejím příběhem ale zanechaly až poslední únorové dny.

Podívejte se na reportáž České televize (Události ČT, 23.2 2017) >>

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu