Černá stavba zmizela

11.6.2015 - BENÁTKY NAD JIZEROU | Články
V závodu Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou rakouské společnosti Tyrolit se už delší dobu chystá výstavba provozu na výrobu brusných kotoučů, při které se používá naftalen. S plány firmy nesouhlasí ani místní obyvatelé, ani občanské spolky Benátky sobě a Arnika. Carborundum už navíc bez potřebného stavebního povolení postavil takzvanou dopalovací jednotku na naftalen. Stalo se to v roce 2012 a byla to černá stavba. Byla – jak je patrné z fotografií, dopalovací jednotka z fasády závodu zmizela.

 

carbo-105

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

"Dopalovací jednotka" je/byla zařízení viditelné zhruba uprostřed fotografie. První fotografie je z ledna 2015, ještě s dopalovací jednotkou. Na druhé, z 10. června 2015, už je vidět jen zbytky z konzole pro její uchycení.

102-a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezodpovězenou otázkou zůstává, co to znamená. Možná jde jen o snahu vypadat lépe před veřejností před dnem otevřených dveří, který Carborundum chystá na sobotu 13. června od 9:15. Návštěvníci se tak budou moci zeptat, jak to Tyrolit s naftalenem v Benátkách myslí: zda už patří tyto plány minulosti anebo dopalovací jednotku jen na čas prostě schovali.

„Být návštěvníkem, zeptal bych se také, jestli firmě nepřijde ani trochu riskantní zavádět výrobu s toxickým a potenciálně rakovinotvorným naftalenem do provozu v sousedství vodovodu Káraný, kterým je zásobovaná pitnou vodou velká část Prahy. I dnes už se ze závodu do okolní zástavby line nepříjemná zápach a není tedy divu, že lidé nechtějí, aby jim v budoucnu do oken "voněl" vtíravý pach naftalenu,“ říká vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu