Čeští odborníci zjišťují, nakolik špinavý vzduch ohrožuje obyvatele Kazachstánu

13.2.2014 - TEMIRTAU (Kazachstán) | Tiskové zprávy
Pasivní vzorkovač ovzduší
Fotky: Marina Funtikova, Irina Kolchina/EcoMuseum Karaganda
Vypadají jako UFO, přitom jsou to pasivní vzorkovače ovzduší za účelem zjištění přítomnosti toxických látek v něm. Tak lze ve stručnosti popsat zařízení, která budou na vytipovaná místa v oblasti Temirtau v Kazachstánu instalovat odborníci z Arniky ve spolupráci s kolegy z místní organizace EcoMuzeum. Vzorkovače, podobné dvěma spojeným nerezovým mísám, budou několik týdnů viset na balkonech obytných domů průmyslového města a na filtru umístěném mezi nimi se budou zachycovat škodliviny. Obyvatelé Temirtau trpí zejména provozem hutního komplexu Mittal Steel, podobně jako lidé v naší Ostravě.

Petrlik instaluje adsorpcni filtr

„Pasivní vzorkování ovzduší je metoda odběru, při které se znečištění váže na adsorbční materiál v prostoru mezi nerezovými polokoulemi, kudy přirozeně proudí vzduch. Jde o jednu z jednodušších metod odběru vzorků ovzduší, která vyžaduje minimální obsluhu. Po analýzách v laboratoři ale přináší cenné informace o specifických látkách znečišťujících ovzduší. U nás se tato metoda použila například v sedmi vybraných lokalitách v Liberci a v mnoha dalších případech," popisuje princip odebírání vzorků vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

Petrlik a Skalsky kompletuji pasivni vzorkovac

Jeden ze vzorkovačů byl umístěn na rodinný dům, druhý na balkon paneláku a třetí na objekt základní školy. Všechny budovy spojuje výhled na ocelárnu Arcellor Mittal, z jejichž komínů a provozů se na město nepřetržitě valí dým obsahující chemický koktejl.

Skalsky uchycuje vzorkovaci zarizeni nedaleko Mittalu

V době zimních inverzí lidé prakticky nemohou větrat, na sněhu, ale třeba právě i balkonech, se usazují silné vrstvy jemného prachu z ocelářských komínů. „S trochou bohužel smutné nadsázky by se dalo říct, že v Temirtau padá černý sníh, jak jsme mohli dříve vídávat v Ostravě," dodává Skalský.

Arnika odebrala již v létě v průběhu expedice Kazachstán bez jedů 2013 na několika dětských hřištích v Temirtau vzorky půdy. I v nich se nyní zjišťuje obsah látek, které by mohly ohrozit lidské zdraví.

Arnika pracuje v Kazachstánu díky podpoře programu EU Aid na projektu nazvaném „Posilování občanské společnosti v Kazachstánu prostřednictvím zlepšení chemické bezpečnosti".

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu