Výzva

Domníváme se, že Labské údolí by pro svoji přírodní hodnotu mělo být zařazeno do seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000. Nesouhlasíme ani s plánovanou výstavbou jezu na dolním českém Labi. Pomozte nám ochránit řeku a podpořte naši výzvu určenou odpovědným politikům.

Vyzýváme členy vlády ČR a zejména ministra životního prostředí, aby:

  • urychlili doplnění národního seznamu evropsky významných lokalit a tím zařadili do soustavy Natura 2000 také český tok dolního Labe,
  • odmítli jakékoliv stavby na českém dolním Labi i v ostatních evropsky významných lokalitách včetně těch, které byly k doplnění doporučeny na biogeografickém semináři v březnu 2011.

Jsme přesvědčeni, že naši potomci ocení a budou považovat za moudré, pokud dnes dáme přednost perspektivě živoucí řeky Labe jako evropsky chráněného území, představující útočiště pro řadu ohrožených druhů a magnet pro cestovní ruch, před technickými plány patřícími do minulého století.

V Děčíně, 14. března 2012

Podporovatelé a první signatáři výzvy:

RNDr. Josef K. Fuksa, CSc., předseda Českého ramsarského výboru
Doc. RNDr. Karel Kubát, CSc., botanik, pedagog Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
RNDr. David Pithart, CSc., hydrobiolog, předseda Koalice pro řeky
Ing. Valdemar Grešík, Rada města Děčín
MUDr. Věra Pokorná, otorinolaryngoložka
Ing. Anna Lehká, poradkyně a konzultantka v oblasti životního prostředí
Šárka Zimová Dostálová, zastupitelka města Děčín
Ing. Marie Tichá, specialistka na posuzovaní životního cyklu LCA
Ing. Jana Vitnerová, Vedoucí programu Ochrana přírody sdružení Arnika

[*] vyžadovaná pole
[1] údaje nebudou zveřejněny

Podepsáním petice uděluji sdružení Arnika souhlas se zpracováním svých osobních údajů. Poskytnuté údaje budou použity v souladu se zákonem č. 85/1990 sb., o právu petičním a dále za účelem dalšího informování. Máte právo přístupu ke svým údajům, právo na jejich opravu či vymazání a další práva stanovená zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Jméno a příjmeníMěsto / obecZaměstnání / funkce
Albertbib
Riohacha
Pavel Landík
Protivín
osvč
Judi
New York
eSRoOqdffieJv
Barnypok
New York
sahtzbRGGZYygvTawXo
Sky Em Flores
Ostrov
Student
Karolína Kondýsková
Dolní Loučky
student fotografie
Karel Čech
Řevnice
úředník
Patrik Linhart
Duchcov
korektor češtiny/překladatel
Vít Kremlička
Praha 5
Vít Kremlička
Praha 5
Jitka Košíková
Brno
daňový poradce
Karolina Vrtílková
Pětipsy
MD
Eva Novozámská
Praha 5
metodik pro vzdělávání
eva danielova
Mostek
důchodce
Kateřina Hřídelová
Praha 5
předseda SVJ
Barbora Sadilová
Praha 3
Barbora Kostkubová
Pardubice
marketing
Mgr. Milena Špačková
Brno
právník
Jan Egermaier
Praha 10
Dozorce
Jiřina Prošková
Křivoklát
Křivoklátsko o.p.s.
Petitions by Great Joomla!

 

Celý text výzvy

Řeka Labe se stává symbolem mezinárodní ostudy České republiky a selhání Ministerstva životního prostředí. Přes opakovaná upozornění od české odborné veřejnosti i Evropské unie není tzv. národní seznam chráněných lokalit soustavy Natura 2000 stále dokončen. Do očí bijícím nedostatkem je právě otálení zařadit do seznamu celou lokalitu Labské údolí včetně úseku řeky od Litoměřic po Děčín a logicky tak navázat na již chráněná území mezi Děčínem a Hřenskem a dále v Německu od státní hranice až po Drážďany.

Smyslem evropské soustavy Natura 2000 je zachovat životaschopnost přírodních společenství i jednotlivých druhů v kontextu celé Evropy. V Labském údolí lze najít přes třicet druhů ryb, včetně znovu se vracejícího lososa obecného, žijí zde chráněné vydry a bobři. Řeka vytváří štěrkopískové náplavy, které byly dříve na Labi i na dolní Vltavě obvyklé. Po stavbě jezů a přehrad však vymizely a dnes jich v ČR zbývá posledních několik hektarů.

Labské údolí splňuje přísné podmínky pro zařazení mezi evropsky významné lokality. V loňském roce k tomu opět vyzvala Českou republiku Evropská komise, Ministerstvo životního prostředí však jako by bylo hluché, slepé i němé. Vědomě porušuje mezinárodní dohody tím, že pomíjí známé a nezpochybnitelné poznatky biologů a upřednostňuje zájmy úzké skupiny betonářské lobby. Českou republiku navíc vystavuje možnosti finančních sankcí ze strany Evropské unie.

V době úsporných opatření je prosazování ekologicky i ekonomicky pochybné stavby krokem zpět. Sousední úsek řeky v Německu, kde prosperuje jen turistická plavba a nákladní se nevyplácí, jasně dokládá, že již nežijeme v časech, kdy množství betonu bylo synonymem prosperity.

Vyzýváme členy vlády ČR a zejména ministra životního prostředí, aby:

  • urychlili doplnění národního seznamu evropsky významných lokalit a tím zařadili do soustavy Natura 2000 také český tok dolního Labe,
  • odmítli jakékoliv stavby na českém dolním Labi i v ostatních evropsky významných lokalitách včetně těch, které byly k doplnění doporučeny na biogeografickém semináři v březnu 2011.

Jsme přesvědčeni, že naši potomci ocení a budou považovat za moudré, pokud dnes dáme přednost perspektivě živoucí řeky Labe jako evropsky chráněného území, představující útočiště pro řadu ohrožených druhů a magnet pro cestovní ruch, před technickými plány patřícími do minulého století.

 

V Děčíně, 14. března 2012

Vzkaz ministrovi ŽP

Můžete například uvést, proč konkrétně Vy výzvu podporujete, jak byste případně investovali 5 miliard, které má jez stát apod. Vybrané vzkazy zveřejníme a předáme Ministrovi životního prostředí.

 

Vaše vzkazy

Není pravda, že se nejezdí kvůli nízkému stavu vody. Mohu potvrdit, že za mých 30 let práce u ČSPL, se průměrně v roce jezdilo kvůli nízkému stavu vody jen několik dní. Po listopadu 1989 se mnohem více nejezdilo kvůli nedostatku náhradních dílů a nedostatku nákladu. Lodní park je velmi zastaralý a proto poruchový. Lodě typu 11600 jezdí v zahraničí, protože v konkurenci zahraničních přepravců jsou platy českých posádek výrazně nižší.

Po privatizaci ČSPL nový majitel prodal mnoho lodí, nemovitostí v ČR i zahraničí a peníze samozřejmě zmizely. Pro zlepšení plavebních podmínek by stačilo čištění vodního toku od naplavenin. Mezi Hřenskem a Drážďany je z německé strany velmi podporován turistický ruch, který přináší velmi mnoho pracovních příležitostí a příležitostí k podnikání. I u nás mnoho lidí žije z cestovního ruchu, např. v Janově, Jetřichovicích, Srbské Kamenici. Náklad do Děčína pro nakládání a vykládání z lodí, přivážejí v dnešní době především kamiony. Při nakládce a vykládce sypkých hmot tak vzniká velké množství prachu.

Karek Janouch, strojník
 

Ti všichni co chtějí jezy na Labi, by si měli založit s. r. o., vzít své jistě ne malé úspory, postavit si jezy za své peníze a ty jim jistě budou dobře vydělávat. Ať to nechtějí financovat od ostatních občanů. Jsme i tak zadluženi až po uši. Z jezů by se nakonec staly tunely Blanka.

Jiří Janda, přístavní kormidelník
 

Pane ministře, Labe je využíváno pro plavbu od nepaměti, je tedy splavné i dnes. Ať si rejdaři koupí lodě s menším ponorem a netlačí na zničení přírodního unikátu. Když příští rok někdo vyrobí kamion, který se nevejde na dálnici, tak se budou přestavovat všechny dálnice? Na ničení řek a nesmysly své daně nedám, to je raději pošlu do zahraničí, kde přestěhuji firmu. Vzpamatujte se konečně. Peníze jsou potřeba jinde.

Vladimír Burda
 

Pane ministře, Labské údolí je unikátní kus České krajiny. Ndejte dopustit, aby bylo labské údolí zbytečně poničenou stavbou jezů, které nepotřebujeme.

Matěj Man
 

Pane ministre, prijedte se podivat do mist,kterych se to tyka, urcite uznate, ze je stavba jezu nehorazny navrh, zvlaste tehdy, kdy se na nemecke strane nechystaji zadne upravy delat, t se asi budou lodi u nas u decina otacet... Pokud nevite, kam s 5 miliardami, investujte prosim do zdravotnictvi, do skolstvi, na podporu technologii, setricich energii, na vyvoj novch zdroju energie, dekuji

Irena Moudrá Wünschová

Výstavba jezu ohrozí životní prostředí vodních živočichů, tím i přežití původních ryb losos, úhoř, způsobí poškození nádherného Labského údolí navíc za peníze daňových poplatníků. Pět miliard bych v zájmu snížení povodní využila raději k obnově mokřadů, slepých ramen řek, výstavbě polderů, zalesnění svahů původními dřevinami, zatravnění polí v blízkosti vodních toků a obecně na dotace pro zlepšení životního prostředí obcí.

Alice Oppová

Vážený pane ministře, zasaďte se prosím o zařazení Labského kaňonu do soustavy Natura 2000. Chci aby i moji vnuci měli možnost navštívit tuto krajinu nenarušenou.

Anna Spěváčková

Výstavba jezu je jen další nesmyslné tahání veřejných peněz ve prospěch soukromých firem podnikajících v lodní dopravě. Peníze bych raději využil pro rozšiřování klidových zón v přírodě.

Antonín Pitaš

Vážený pane ministře,

domnívam se, že objem dopravy na Labi není tak velký, aby si zasloužil nevratné poškození cenných biotopů na Labi a takové velké vynaložení státních prostředků v době křečovitého snižování státního deficitu.

 


S úctou biolog

Lubomír Adamec

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha