Čištění Roztylského potoka – první krok Patronátu nad potokem

23.5.2013 - PRAHA | Tiskové zprávy
Pozdrav z prvního Patronátu nad potokem v Kadově
První krok nového způsobu péče o potoky a malé vodní toky, který v Česku zavádí sdružení Arnika, udělají v sobotu dobrovolníci nevládní organizace a společnosti IKEA v Kunratickém lese. Společnými silami vyčistí a vysbírají odpadky z Roztylského potoka. Zařadí se tak mezi akce nazvané Patronáty nad potoky (1), které postupnou revitalizací za pomoci dobrovolných „patronů“ pomohou zlepšit prostředí pro druhy zvířat a květin žijící v blízkosti vody – například česneku medvědímu nebo broukům tesaříkům. První krok nového způsobu péče o potoky a malé vodní toky, který v Česku zavádí sdružení Arnika, udělají v sobotu dobrovolníci nevládní organizace a společnosti IKEA v Kunratickém lese. Společnými silami vyčistí a vysbírají odpadky z Roztylského potoka. Zařadí se tak mezi akce nazvané Patronáty nad potoky (1), které postupnou revitalizací za pomoci dobrovolných „patronů“ pomohou zlepšit prostředí pro druhy zvířat a květin žijící v blízkosti vody – například česneku medvědímu nebo broukům tesaříkům.

Přijďte pomoct přírodě – staňte se patronem potoka

Čištění bude probíhat v sobotu 25. května 2013 od 10:00 hodin.

Sraz v Kunratickém lese u restaurace Za Větrem.

Akci odborně povede a na otázky bude odpovídat krajinný ekolog Ing. Jakub Esterka z Arniky, který stál za pilotním projektem Patronátů v jihočeském Kadově. Potřeby na sběr (rukavice, pytle) jsou zajištěné díky spolupráci s Městskou částí Praha 4, postačí si vzít jen pořádné boty a oblečení.

„Roztylský potok je ukázkovým příkladem zbytečné regulace vodního toku. V současné době je totiž v celé své délce zasazen do betonu, i když k tomu v přirozeném prostředí Kunratického lesa není důvod,“ říká Jakub Esterka. Potok pramení v dešťové usazovací nádrži v blízkosti křížení pražské magistrály a Jižní spojky, na kterou navazuje betonový kanál vedený dnem masivního suchého poldru. Pod ním začíná lesní úsek. „V současnosti je zde Roztylský potok uzavřen v profilu z betonových panelů a tím je od svého lesního okolí oddělen. Jsem rád, že i pražský Magistrát podporuje snahy potok zrevitalizovat. Výrazně by se zlepšily podmínky v toku i v jeho okolí, nejen pro přírodu, ale i pro lidi, kteří sem přicházejí za sportem nebo rekreací,“ doplňuje Esterka. Poslední úsek před ústím do Kunratického potoka je zatrubněn.

Poznámky:
(1) Patronát nad potokem je svépomocná postupná revitalizace, která napomůže vytvořit adekvátní prostředí pro organismy vázané na vodní prostředí. Roztylský potok již nebude uměle vyjmut z jinak velmi dobře fungujícího přírodního ekosystému Krčského lesa. Zapojit se může kdokoli. Lidé mohou pomoci přírodě tak, aby si již nadále pomáhala sama.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu