ČIŽP rozhodla o nápravném opatření v prachovické cementárně

12.11.2020 - PRACHOVICE | Články
Cementárna v Prachovicích
Zdroj: archiv Arniky
Provoz cementárny v Prachovicích provázejí již řadu let stížnosti místních na intenzivní zápach, který se pravděpodobně line právě z jejího areálu. Cementárna kromě jiného ve svých kotlích spoluspaluje takzvané tuhé alternativní palivo (TAP) vyrobené z odpadů. Po opakovaných stížnostech provedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v cementárně letos v červenci kontrolu, jejímž výsledkem bylo rozhodnutí ČIŽP o nápravném opatření, které mělo být provedeno do konce října.

Pravidelný intenzivní zápach obtěžuje obyvatele obcí v okolí Prachovic již řadu let. Podle místních připomíná pálené plasty nebo pneumatiky. V souvislosti s ním dorazila minimálně v posledních dvou letech ČIŽP celá řada stížností. Všechny upozorňovaly právě na cementárnu jakožto pravděpodobný zdroj zápachu. Tu od roku 2015 vlastní mexický výrobce stavebnin Cemex, který zde mimo jiné spoluspaluje TAP vyrobené z komunálních a průmyslových odpadů. Dodávku a předzpracování odpadů pro cementárnu zajišťuje společnost EcoWasteEnergy.

Opakované stížnosti vedly v březnu, dubnu a listopadu až prosinci 2019 a v květnu 2020 ke kontrolám, které však nic zvláštního neodhalily. Až výsledkem červencové kontroly bylo, že si ČIŽP od společnosti Cemex vyžádala některé dodatečné informace o provozu cementárny, konkrétně detailní schéma všech výduchů z cementářské rotační pece a jejich provozní evidenci a popis a funkci stabilizátoru. Na základě těchto informací pak ČIŽP příkazem z 24. srpna rozhodla o nápravném opatření, jehož realizace by podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) „měla umožnit objektivnější a přesnější sledování procesů v zařízení a tím pomoci identifikovat potenciální zdroje zápachu a přispět k odstranění opakovaných podnětů z okolí Prachovic“, a to do konce října 2020.


Nespaluj, recykluj! S odvahou.

logo ACF-partners

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu