Další rozbor Arniky potvrdil, že Lysá je kontaminována dioxiny a polychlorovanými bifenyly. Testovaná slepice překračuje sedminásobně evropský limit.

6.8.2003 - Středočeský kraj | Tiskové zprávy
V těchto dnech obdržela sdružení Arnika a Lysin výsledky rozboru slepice odebrané z Lysé nad Labem v místech spadu ze spalovny. Zjištěné hodnoty dioxinů a polychlorovaných bifenylů 1) překračují téměř sedminásobně evropský limit pro drůbež 2) (13,3 až 13,9 pg I-TEQ/g tuku). Výsledek tak potvrdil dříve zjištěné hodnoty u kohouta (15,3 až 15,6 pg I-TEQ/g tuku), které Arnika zveřejnila začátkem července. Sníme-li dvousetgramovou porci takové slepice, téměř naplníme doporučenou týdenní dávku v EU 3).

Město Lysá nad Labem zadalo měření 6 živočichů – v současné době již mají výsledky 1 slepice a 1 zajíce. Konkrétní hodnoty chtějí zveřejnit až na mimořádném městském zastupitelstvu, které se bude konat 12. 8. 2003 od 17 hodin v kinosále. Podle předběžných výsledků sdělených ústně představitelům Arniky jsou hodnoty slepice „mírně nadlimitní“. Město ale měřilo jen dioxiny a nepožádalo o zjištění polychlorovaných bifenylů. Nemohlo tak zjistit celkovou toxicitu vzorků masa. „Jestliže jenom obsah dioxinů ve slepici mírně překračuje evropskou normu, pak lze předpokládat, že celkový přesah normy, která je stanovena souhrnně pro dioxiny a PCB, bude 3-5tinásobný,“ řekl Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Dioxiny, zjištěné ve slepici, se na celkové toxicitě podílí z 26 až 28%. Jejich hlavním zdrojem může být podle složení jednotlivých sloučenin spalovna. “Rozbor zastoupení kongenerů dioxinů odpovídá jejich složení z emisí ze spalovny. I v tomto ohledu tedy rozbor potvrdil naše původní tvrzení ”, řekl Jindřich Petrlík. Zdroj polychlorovaných bifenylů v drůbežím mase je nadále nejasný. Spalovna jejich emise neměří a město si nenechalo udělat rozbory PCB u svých vzorků.

Výsledky měření Arnika a Lysin poskytli tajemníkovi Městského úřadu Lysá nad Labem panu Ing. Miloši Dvořákovi. O situaci v Lysé nad Labem se bude hovořit na mimořádném městském zastupitelstvu 12. 8.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu