Deset hříchů ukrajinského oligarchy. Problémů je příliš, říká Arnika

16.12.2017 - KYJEV | Články
V září proti praktikám holdingu MHP protestovali lidé v Kyjevě. Součástí demnostrace byla také výstava popisující hlavní problémy v jednání společnosti.
FOTO: Majda Slámová (Arnika)
Jurij Kosjuk - podnikatel, miliardář, oligarcha, majitel agroholdingu MHP a jeden z nejbohatších mužů na Ukrajině. Kvůli jeho obchodním schopnostem si ho prezident Porošenko vybral za svého poradce. Kosjukův byznys má však i svou stinnou stránku. Na venkově se proti němu lidé bouří a v hlavním městě pořádají demonstrace. Podle nich společnost MHP devastuje ukrajinskou přírodu a ničí životy lidem, kteří v sousedství jejích závodů žijí. Tato největší drůbežárna na kontinentu vyváží ve velkém do Evropské unie, jejíž trh s drůbeží chce v blízké budoucnosti ovládnout.

 

"O fungování impéria pana Kosjuka toho naše veřejnost příliš neví. Přitom jsou její praktiky zcela v rozporu se západními standardy a pro běžného Evropana téměř nepředstavitelné," upozorňuje Václav Orcígr, který za Arniku společnost dlouhodobě sleduje.


DESET ZNEPOKOJIVÝCH FAKTŮ O AGROHOLDINGU MHP PODNIKATELE JURIJE KOSJUKA:

 1. Kontaminace životního prostředí
  Závody společnosti produkují ohromné množství biologického odpadu. Dusičnany z trusu, chemikálie, antibiotika a další látky v něm obsažené se pak přímo nebo vinou nedostatečného zajištění uvolňují do půdy a vody.
 2. Mizející pitná voda
  Obyvatelé vesnic sousedících s novými provozovnami firem MHP tvrdí, že po příchodu agroholdingu přišli o čistou pozemní vodu a dokládají to ukázkou nízké hladiny ve studních. Brát vodu přímo z bohatě zásobeného Dněpru se prý firmě nevyplatí kvůli nutné a nákladné filtraci.

 3. Devastace úrodné půdy
  Nejúrodnější černozem v celé Evropě, která se v oblasti nachází, by mohla být využita k pěstování plodin, místo toho jsou na ní postaveny obří drůbežárny. “Nejlepší půdu zalívají betonem,” shrnuje zklamaně Vladlena Marcinkjevič v reportáži České televize.

 4. Domy na spadnutí
  Provoz obřích drůbežáren přetěžuje okolní silnice a cesty. Silné otřesy způsobené hustou kamionovou dopravou narušují statiku domů ve vesnicích. Ve zdivu se objevují pukliny a hrozí, že časem lidem spadnou na hlavu.

 5. Zápach až za obzor
  Ze super-drůbežáren (v každé žije jeden a půl milionu kuřat) se do okolních vesnic line nesnesitelný zápach. Ještě horší je situace v případě skládek hnoje a život lidem znepříjemňují i páchnoucí potoky plné odpadních vod z drůbežích provozoven.

 6. Dominantní postavení na trhu
  Díky rozvětvené struktuře a akvizici řady zemědělských firem zaujímá MHP odhadem až 60 procent na ukrajinském masném trhu. Jen závod Naša rjaba ovládá podle samotného holdingu polovinu obchodu s drůbeží. Tuto skutečnost umí holding účinně využít při jednání s partnery, konkurenty i kritiky.

 7. Ignorování veřejnosti
  Postupy úřadů při povolování provozů MHP často odporují principům mezinárodní Aarhuské úmluvy, ke které se Ukrajina připojila před téměř dvaceti lety. Úřady neberou v potaz názor občanů, v některých případech rozhodují dokonce proti jejich zjištěnému zájmu.

 8. “Evropský paradox”
  MHP využívá finance mezinárodních finančních institucí a evropských bank, aniž by přitom dodržoval západní standardy ochrany životního prostředí a lidského zdraví a demokratického charakteru rozhodování.

 9. Kyperský off-shore
  MHP oficiálně sídlí na Kypru, kde také odvádí daně. To znatelně snižuje přínos  a vůbec smysl investic mezinárodních finančních institucí, které mají pomoci stabilizovat ukrajinskou ekonomiku. Přitom se o finanční podporu západních bank neúspěšne uchází řada menších projektů, které by obyvatelům pomohly daleko účinněji, jako například plánované zemědělské družstvo obce Četvertynivka.

 10. Nátlak a fyzické násilí
  Že MHP nemá o oponenty nouzi je nasnadě. Podle doposud neověřených tvrzení se ale společnost snaží nejhlasitější kritiky umlčet i násilím. Společnost má například podle domněnek místních lidí stát i za napadením občanského aktivisty a starosty obce Jasnozirja Vasyla Tkačenka a dalších.

O kontroverzních praktikách MHP informovala také Česká televize v reportáži "Oligarcha a zlatá klec"


Chcete vědět víc? Dotazy na podrobnosti celé kauzy posílejte na martin.holzknecht@arnika.org.Další články:
Česká televize: Kuřecí oligarcha drtí ukrajinskou přírodu i vesničany
Zázrak se nekoná, evropská banka oligarchu podpoří
Co dělá Arnika na Ukrajině? Sledujte tuto neděli v pořadu Nedej se
Evropská banka půjčku pro oligarchu zatím odkládá… nebo?
Ukrajinskou vesnici ničí kamionová doprava, odpovědná firma se s lidmi nebaví a plánuje expanzi do EU
OBRAZEM: Po stopách ukrajinského drůbežího magnáta
OBRAZEM: Velkochovy bez povolení? Na Ukrajině je to možné 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu