en ru

Dioxiny ve zbytcích ze spalovny a jiná (ne)podložená obvinění

31.8.2005 - Jindřich Petrlík | Články
"Ředitel spalovny Termizo Pavel Bernát ve svém příspěvku do diskuse v MF Dnes prohlašuje, že směs strusky s popílkem, kterou produkují, není ani odpadem ani toxická. Stěžuje si také, že 'po dobu existence závodu … již na leccos přivykli. Na různé bezprecedentní útoky, obvinění, která se nepotvrdila a po kterých potom již nikdo nevzdechne.' Rád bych reagoval jak na prohlášení o toxické směsi produkované spalovnou, tak na obecný povzdech pana ředitele," napsal v reakci na článek ředitele spalovny Termizo (zveřejněný na našem internetu zde) otištěný v MF Dnes RNDr. Jindřich Petrlík, předseda sdruření Arnika. Pokračování reakce obsahuje tento článek.
Všimněte si, že prohlášení o nepodložených útocích a obviněních, která se nepotvrdila, nenásledoval žádný konkrétní příklad. Ta obvinění se týkala například toho, že v počátku spalovna vypouštěla do ovzduší nadměrná množství dioxinů, a to až 60-tinásobně více, než povoluje dnešní norma. Bylo podložené výsledky měření, jež spalovna byla povinna předložit České inspekci životního prostředí. V ovzduší Liberce byly ve stejném období naměřeny vyšší koncentrace dioxinůnežli před spuštěním spalovny do provozu. To vyplynulo z měření zadávaných Magistrátem města Liberce.

Další z obvinění se týkalo vysokých koncentrací hexachlorbenzenu objevených ve vejcích z domácího chovu v Liberci. Přítomnost hexachlorbenzenuve vejcích jsme sice nespojovali jenom se spalovnou, ale označili jako potenciální zdroje také hutnické a další průmyslové zdroje v Liberci. Metalurgie a spalovny odpadů (i komunálních) jsou vědeckými studiemi prokázanými zdroji této toxické látky. Liberecká spalovna hexachlorbenzen odmítla ve svých emisích měřit. Raději za jeho zdroj označila pesticid, který se v ČR již několik desetiletí nepoužívá.

Zčásti nepodloženou byla obava vyřčená před stavbou spalovny, že se Termizo bude snažit dovážet odpady ze zahraničí. Politici slibovali, že ne. Dnes spalovna usiluje o dovoz odpadů z Německa.

A nyní ke směsi popílku a strusky. Podle českých zákonů jde jednoznačně o odpadu, pokud na směs strusky s popílkem spalovna nemá platný certifikát a spalovna ho od května 2004 neměla. Potvrdila nám to Česká obchodní inspekce. Certifikát, který spalovna má byl vydán podle normy vztahující se na popílky ze spalování paliv a nikoliv odpadů. Rozdíl v nich je právě v obsahu toxických látek. I v tomto případě jde spalovně o peníze, které za směs utrží, ale hlavně o ty, které neutratí za bezpečnější uložení či vyčištění své toxické směsi.

V závěru svého příspěvku se Pavel Bernát zeptal: „A já se ptám, až bude tento limit v rámci EU uzákoněn, a my předložíme výsledky měření a prokážeme, že náš materiál je materiálem bez dioxinů, řekne potom někdo to slovo ...promiňte...?“ Dosud všechna měření, která byla zveřejněna, prokázala přítomnost dioxinůjak ve strusce, tak v popílcích i ve směsi strusky s popílky ze spalovny. Měření provedla v roce 2000 nezávislá laboratoř na objednávku České inspekce životního prostředí. Žádná novější spalovna dosud nepředložila.

Samotná podstata spalování odpadů vylučuje, aby ve zbytcích ze spalovny dioxiny nebyly a to nezmění žádný limit. Ten nezmění ani fakt, že se dioxiny ze směsi strusky s popílky mohou vymývat, jak to prokázaly náročné zahraniční studie. Vydávané certifikáty a osvědčení se o rozbory obsahu dioxinů neopírají. Omluvit by se proto mělo Termizo lidem v okolí míst, kam se směs ze spalovny dostala. A hlavně by ta místa mělo včas zveřejnit a odpad si vzít zpět.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu