Dobrovolníci s Arnikou vysadili v Petřvaldíku stromořadí dubů

15.3.2019 - PETŘVALDÍK | Tiskové zprávy
Foto: Vendula Šmoldasová, Arnika
Třicet mladých dubů lemuje nově cestu z Petřvaldíku k lávce přes Odru. Vysadili je dobrovolníci z Opavy za pomoci místostarostky Petřvaldu Ing. Šárky Fabiánové, členů ČSOP Studénka a Arniky.

„Cesta z Petřvaldíku k jednomu z meandrů řeky Odry je historickým unikátem. Ve středověku byla součástí důležité zemské stezky, která vedla přes bažinaté území a tvořily ji položené klády. Na stezce k naučné ceduli, kde byly nalezeny pozůstatky hatěné cesty, jsme vysadili třicet dubů letních,” říká Marcela Klemensová z Arniky.

Dub je dlouhověká dřevina dožívající se stovek let. Na turistické cestě vznikne alej mohutných stromů, které budou přinášet příjemný stín i estetický zážitek. V kmenech se časem také vytvoří dutiny, které jsou vhodným domovem chráněného brouka páchníka a dalších vzácných živočichů, jako například sov nebo netopýrů.

V loňském roce Arnika pomohla vysadit 50 hrušní v Jeseníku nad Odrou a ořezat 60 vrb v Bernarticích nad Odrou. Ve výsadbách a ošetřování stromů bude pokračovat i letos. Kromě toho  připravuje také výlety pro rodiny s dětmi a exkurze pro základní školy. 

Arnika během 5 let vysadí v Poodří více než 1500 stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Spolek na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka a Ostravskou univerzitou.


 life    MZP   Natura2000    arnika aktual       CSOP     OSTRAVSKA-UNIVERZITA-horizontalni-tyrkysove     FER LOGO

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu