Dofoukněte kola! Cyklojízda Tour de aleje v Poodří startuje už tuto sobotu

25.6.2019 - STUDÉNKA | Tiskové zprávy
Alej smutečních vrb v Jistebníku
Foto: Vendula Šmoldasová, Arnika
Rodiny s dětmi i sportovci vyrazí 29. června alejemi Poodří na kolech. Přidají se také mistryně silniční a dráhové cyklistiky Lada Kozlíková-Usnulová nebo herec Tomáš Jirman z Národního divadla moravskoslezského. V cíli budou čekat soutěže, tombola, vystoupení mažoretek a koncert Báry Zemkové. Tour de aleje pořádá Arnika a výtěžek z benefiční akce pomůže spolku chránit stromy a aleje. 

„Přírodu milujeme a cyklistiku rovněž, proto se na akci moc těšíme. S tříletým synem Matoušem se chystáme projet kratší trasu. Milovníci přírody a jízdy na kole, vyrazte s námi do Poodří, kde se společně dozvíme spoustu zajímavostí o stromech a jejich obyvatelích,“ zve mistryně světa, Evropy a České republiky v cyklistice Lada Kozlíková-Usnulová.

„Chci poděkovat za každý vysazený strom, maličký kousíček plic naší planety. Poodří je navíc unikát. Kde jinde najdete řeku, která teče, jak jí káže příroda a ne člověk? Krom toho lidé by se měli potkávat. Třeba i tím dát najevo, že mají rádi místo, kde žijí, a jeho budoucí tvář jim není lhostejná. Proto vzhůru na Tour de aleje!“ zve herec Tomáš Jirman

Tour de aleje startuje od zimního stadionu ve Studénce v 10 hodin. Na výběr bude ze dvou tras určených pro nejmenší nebo zkušené cyklisty, které vedou převážně cyklostezkami po rovince.

Kompletní program Tour de Aleje 2019

Na Junior trase o délce 9 km čekají děti úkoly a hádanky k ochraně přírody. Machr trasa o délce 35 km představí cyklistům nejzajímavější stromy a aleje v Albrechtičkách, Bartošovicích, Jistebníku, Petřvaldíku a Studénce. V plánu je také pět komentovaných zastávek.

Ve Studénce bude připraven doprovodný program nejen pro účastníky cyklojízdy, hry a soutěže pro celou rodinu, výtvarná dílnička, výstava o alejích s kvízem o ceny, vystoupení Mažoretek Petra Studénka a koncert zpěvačky a klavíristky Báry Zmekové.

Arnika během 5 let vysadí v Poodří více než 1500 stromů, mezi nimiž budou topoly, duby, vrby a staré odrůdy hrušní. Spolek na projektu spolupracuje s členy z ČSOP Studénka a Ostravskou univerzitou.  Společně už pomohli vysadit dvě stromořadí v Jeseníku nad Odrou, v Petřvaldíku a ořezali desítky vrb. Ve výsadbách a ošetřování stromů budou pokračovat i letos. Kromě toho připravují také výlety pro rodiny s dětmi a exkurze pro základní školy. 

„Je mi ctí podpořit Tour de aleje. Tato akce mne zaujala a cením si myšlenky, kterou je nejen ochrana přírody, ale také zapojení široké veřejnosti v rámci doprovodného programu. Věřím, že cyklojízdě bude přát počasí a zúčastní se jí mnoho občanů nejen z našeho města,“ zve k projížďce starosta Studénky Libor Slavík.

Tour de aleje startuje letos potřetí a koná se pod záštitou starosty Studénky Libora Slavíka a za podpory Moravskoslezského kraje.

MSK     symbol-60let


 life    MZP   Natura2000    arnika aktual       CSOP     OSTRAVSKA-UNIVERZITA-horizontalni-tyrkysove     FER LOGO

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu