Drobný akcionář bude na mimořádné hromadě žádat zrušení Spolany

11.7.2004 - MLADÁ BOLESLAV/NERATOVICE | Novinky
Drobný akcionář, brněnská firma Sokato, bude na mimořádné valné hromadě společnosti Spolana 28. července žádat její zrušení likvidací. Upozornil na to týdeník Euro OnLine.
Drobný akcionář, brněnská firma Sokato, bude na mimořádné valné hromadě společnosti Spolana 28. července žádat její zrušení likvidací. Upozornil na to dnes týdeník Euro OnLine. Vlastník tří procent akcií skutečně hromadu svolat může, i když jeho požadavky nemají zřejmě žádnou šanci na úspěch.

"Spolana patří k nejvýznamnějším podnikům české chemie a není v takovém stavu, aby měla jít do likvidace," uvedl pro Euro generální ředitel Unipetrolu Pavel Švarc, který se domnívá, že firma Sokato chce tímto způsobem prosadit výhodný odkup svých akcií. Mluvčí Spolany Jan Martínek dnes ČTK řekl, že celá hromada skončí zřejmě krachem. Přesto zprávy o navrhované likvidaci podle něho zřejmě vyděsí obchodní partnery, kteří budou žádat podrobné informace o stavu firmy.

Vyjádření firmy Sokato se ČTK zatím nepodařilo získat. Její zástupce ale patří na valných hromadách Spolany v posledních letech k jednoznačně nejaktivnějším diskutérům a pokaždé žádá po vedení firmy řadu upřesňujících informací.

Majoritním akcionářem Spolany s podílem 81,78 procenta akcií je Unipetrol, dalších téměř deset procent drží Česká konsolidační agentura. Sokato je vlastníkem tří procent akcií. Byla vlastníkem menšího množství akcií již dříve, ale loni zřejmě koupila část akcií od Deutsche Bank, která vlastnila přes 3,5 procenta akcií. Tuto hypotézu potvrdil jako pravděpodobnou pro ČTK i mluvčí Spolany.

Společnost Spolana skončila loňské hospodaření se ztrátou 491,3 milionu korun, zatímco předloni měla ztrátu 699,7 milionu korun. Letos v prvním čtvrtletí se její ztráta prohloubila v meziročním srovnání z 56 milionů na 123,7 milionu Kč. Vývoj hospodaření letos nepříznivě ovlivňovalo odstraňování následků povodně i celková recese ve stavebnictví v zemích Evropské unie. Situace by se podle odhadu vedení Spolany měl začít zlepšovat ve druhém pololetí.

Pavel Šubrt - ČTK

Banner-stika

Sledujte nás: