Fotosoutěž Alej roku vyhrála alej v Rokytnici v Orlických horách

9.2.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Alej v Rokytnici
Foto: Jiří Mlejnek
Snímek aleje v Rokytnici v Orlických horách od Jiřího Mlejnka z Opatova zvítězil ve fotosoutěži pořádané Arnikou v rámci celostátní ankety Alej roku. Porotu také zaujaly snímky chodníčku na Vinice v Pardubickém kraji a hřbitovní alej v Hodoníně. Uznání si získaly také obrázky Zapomenuté cesty u Teplé v Karlovarském kraji a alej Lipky ve Staré Břeclavi na jižní Moravě. Vítězům srdečně gratulujeme! 

Podívejte se na vítězné snímky v naší fotogalerii

Sedmičlenná porota vítězem fotosoutěže zvolila snímek smíšené aleje o 150 stromech spojující zemědělské objekty statku v Rokytnici a hospodářství v Nových Dvorech[i]. Autor Jiří Mlejnek z Opatova jako hlavní cenu získal tiskárnu Epson a poukázku na fotografické služby od FotoŠkoda.

„Na toulkách kolem Rokytnice v Orlických horách jsem byl celý den sám. Nepotkal jsem ani žádné auto. Říkal jsem si, že alej u asfaltky s auty nebude nic moc a dlouho jsem její návštěvu odkládal. Ovšem sněhová vánice slibovala pěkné obrázky. Stromy bez listí občas krásně obnažily svou stavbu. Jsou hezčí, než z mapy vytušíte,“ popisuje autor vítězné fotografie Jiří Mlejnek.

Porota dále ocenila snímek lipové aleje, chodníčku z Vysokého Mýta do Vinic[ii] od Lucie Šedové a platanovou alej na hodonínském hřbitově od Kateřiny Konečné. Obě vítězky získávají poukázku na fotografické služby od FotoŠkoda a léčivé sirupy z Jizerských hor firmy Kitl.

Uznání poroty získala fotografie kaštanové Zapomenuté cesty u Teplé v Karlovarském kraji od milovnice stromů Marie Ulrichové, dále pak starobylé lipové aleje na nábřeží Dyje ve Staré Břeclavi[v] od Jakuba Těšitele. Obě aleje se o jediný bod neumístily mezi vítězi, přesto si snímky podle poroty zaslouží obdiv.

Vítěznou fotografii  z 62 adeptek letos vybírala sedmičlenná porota složená z významných osobností, které převzaly záštitu nad anketou Alej roku:

  • Kateřina Winterová - herečka, zpěvačka, spoluautorka pořadu Herbář
  • RNDr. Václav Cílek, CSc. - spisovatel, geolog a klimatolog
  • RNDr. Václav Větvička - botanik, spisovatel a publicista
  • Marie Hrušková - spisovatelka, scenáristka a pedagožka
  • doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D. - vedoucí Ústavu plánování krajiny Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně
  • Jan Cága - fotograf
  • Ing. Jana Moučková - ředitelka AUDIT DANĚ CZ s.r.o.

 

„V Epsonu klademe velký důraz na ekologii a snažíme se k přírodě chovat velmi šetrně. Příkladem mohou být nejen naše výrobky, ale i náš celosvětově dlouhodobý projekt Enviromental Vision 2050 v rámci kterého jsme zahájili novou cestu k řešení závažných společenských problémů. Stromy po celém světě ubývají znepokojivým tempem a z tohoto důvodu se nám soutěž, která podporuje zachování alejí v české krajině, velice líbí a je nám ctí, že jsme mohli být jejím partnerem. Protože se stromořadí často dostávají do hledáčku objektivů amatérských i profesionálních fotografů, rozhodli jsme se do soutěže věnovat úspornou fototiskárnu Epson L805. Tato tiskárna je díky velkokapacitnímu inkoustovému tankovému systému k životnímu prostředí šetrnější a splňuje podmínky programu ENERGY STAR,“ uvedla za společnost Epson, partnera fotosoutěže, Kateřina Vymazalová, Marketing & PR Manager, CZ & SK.

 
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu