Chorvatským Přátelům Země hrozí likvidace kvůli sporu o golfový resort

21.2.2018 - DUBROVNÍK | Články
Obyvatelé Dubrovníku bojují proti zastavění hory Srđ (ilustrační foto)
Fotka: S. J. Pinkney (Wikimedia Commons)
V ohrožení je organizace za protesty proti kontroverznímu golfovému středisku nad Dubrovníkem. Společnost "Razvoj golf" vlastněná nizozemskou finanční skupinou Elitech požaduje odškodnění ve výši třiceti tisíc eur. Ekologové podle nich společnost poškodili a jednají proti veřejnému zájmu tím, že poukázali na několik právních porušení a nesrovnalostí v procesu poskytování povolení k výstavbě areálu. Tvrzení organizace přitom potvrdily chorvatské soudy.  

Golfové středisko (zhruba o velikosti Krčského lesa v Praze) bude znamenat pro obyvatele Dubrovníku řadu problémů a zdravotních rizik, tvrdí ekologové.

Celý spor trvá už přes deset let. Nepopulární a v současné době nezákonné golfové středisko má pokrýt celý kopec Srđ přímo nad městem. V referendu konaném v roce 2013 se 84 % hlasujících vyjádřilo proti výstavbě. Projekt navíc v následujících letech přišel z rozhodnutí soudů o veškerá povolení.

Od září loňského roku požaduje investor po Chorvatské republice v rozhodčím řízení 500 milionů eur za to, že mu "stát odňal potřebné licence". Ty však ve skutečnosti nikdy odebrány nebyly, k anulování došlo na základě rozhodnutí soudů v řízeních, jichž se přitom společnost účastnila.

Snaha o ekonomickou likvidaci?
Nejnovější vývoj celé kauzy se týká organizace Zelena akcija/Friends of the Earth Croatia, investor si nově činí nárok na odškodné ve výši dvouset tisíc chorvatských kun (přibližně 680 tisíc korun). Tak vysoká částka by mohla celé hnutí finančně rozložit a donutit ji k ukončení činnosti.

Žalobce podle aktivistů také hledá všemožné způsoby, jak jim zakázat o projektu golfového areálu veřejně mluvit.

Soudům navzdory
Jen šest týdnů poté, co na podzim "Razvoj golf" vznesl armitrážní požadavek, vydaly chorvatské úřady společnosti nové environmentální povolení a krátce poté také povolením k umístění stavby. Ignorovaly tak rozhodnutí vlastních soudů.

První jednání zamítlo návrh podstatně zvětšit rozlohu plánovaného areálu va níce než trojnásobek - ze 100 na 310 hektarů. Toto rozhodnutí však do projektové dokumentace nebylo nikdy zahrnuto ani odpovědným úředníkem krajského okresu Dubrovník-Neretva.

V září 2016 přišel projekt o ekologické povolení z roku 2013 a následovalo to v únoru 2017 zrušením povolení k umístění.

Stručně řečeno, podzimní rozhodnutí úřadů bylo zcela založeno na stejných dokumentech, což znamená, že "nové" environmentální povolení je kopií originálu, který byl soudem zrušen.

V nemilosti místních
Obrovské golfové středisko vyvolalo vážné obavy na samém počátku. V roce 2006 začali místní aktivisté proti projektu veřejně vystupovat a zformovali iniciativu nazvanou "Srđ je naš", kterou v roce 2010 podpořily Zelena akcija/Friends of the Earth Croatia a Right to the City.

Podle původního návrhu, měla být celý areál energeticky obhospodářováván díky k tomu účelu zbudované vodní elektrárny na řece Ombla, zdroji pitné vody pro celou oblast Dubrovníku. Od této myšlenky investor po silném tlaku ze strany ekologů a dalších místních iniciativ z Dubrovníku nakonec upustil. Projekt také přišel o podporu evropských bank.

Elektrárna však nebyla jediným problémem resortu ohrožujícím jeho okolí. Středisko bude vyžadovat obrovské množství vody na údržbu, nemluvě o drastickém využití pesticidů.

V roce 2013 uspořádali "Srđ je naš" místní referendum o zrušení celého projektu. Přestože 84 % zúčastněných hlasovalo proti navrhované podobě areálu, účast byla příliž nízká, než aby bylo referendum závazné. I tak šlo ovšem o jasnou demonstraci názoru veřejnosti.

V minulosti iniciativu "Srđ je naš" podpořilo také UNESCO. Město Dubrovník je totiž od roku 1979 zařazeno na seznam míst světového dědictví.


Více informací:
Golf lawsuit threatens to shut down Friends of the Earth Croatia
 (Bilaterals.org)
Golf lawsuit threatens to shut down Friends of the Earth Croatia (Foeeurope.org)
The company „Razvoj golf“ gets a permit for condo-isation, Green Action gets a lawsuit! (Zelena-akcija.hr)
Razvoj Golf and Elitech Initiate Arbitration Against State over Golf in Dubrovnik (Total-croatia-news.com)
Community resists landgrab in Dubrovnik (Natures-keepers.org)

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu