Ftaláty používané v parfémech mohou způsobit poruchy plodnosti

11.12.2002 - Lenka Mašková (podle materiálů SEHN a HCWH) | Články
Ilustrační obrázek
Dietylftalát (DEP) běžně užívaný v parfémech a vlasových kosmetických přípravcích může poškodit DNA ve spermiích u dospělých mužů, a to i v dávkách, kterým jsme denně vystaveni. Tyto závěry přinesla studie, která byla minulý týden zveřejněna na webových stránkách časopisu Environmental Health Perspectives.
Dietylftalát (DEP) běžně užívaný v parfémech a vlasových kosmetických přípravcích může poškodit DNA ve spermiích u dospělých mužů, a to i v dávkách, kterým jsme denně vystaveni. Tyto závěry přinesla studie, která byla minulý týden zveřejněna na webových stránkách časopisu Environmental Health Perspectives a která byla realizována Dr. Susan Dutyovou a Dr. Russem Hauserem a dalšími z Harvardské univerzity. „Toto zjištění je nesmírně alarmující a je naléhavě nutné v takovém výzkumu pokračovat. První věc, které se můžete obávat je poškození DNA ve spermiích, protože to pravděpodobně vede k neplodnosti a může být spojováno i s potraty, vrozenými vadami, a dokonce neplodností a rakovinou u vašich dětí,“ říká Dr. Ted Schettler, ředitel Science and Environment Health Network.

Z výzkumu prováděném na vzorku 186 dospělých mužů vyplývá, že zde existuje určitá souvislost mezi poškozením DNA spermií a působením dietylftalátu v dávkách, jimž jsou muži dnes běžně vystaveni. Nedávné testy prokázaly, že DEP je přítomen v 71% sledovaných parfémů, laků na vlasy a deodorantů ve Spojených státech. Další studie prováděná Centrem pro kontrolu nemocí (Center for Disease Control) odhalila skutečnost, že právě dietylftalát se vyskytuje v lidském těle v nejvyšších dávkách.

„Vliv DEP je znepokojující i proto, že podle ostatních výzkumů toxicity byl až dosud dietylftalát považován za jeden z nejméně toxických ftalátů. Vzhledem k tomu, že jsme všichni vystaveni ftalátům z mnoha dalších zdrojů, představují tato fakta, pokud budou ověřena, významné riziko pro zdraví celé populace,“ dodává Dr. Schettler.

Nové informace přicházejí v okamžiku právě probíhající polemiky ohledně regulačních opatření týkajících se ftalátů. Nedávné testy prokázaly přítomnost ftalátů ve většině kosmetických výrobků světových značek. Evropská Unie souhlasila se zákazem jiných dvou ftalátů (di-n-butylftalát (DBP) a di-2-etylhexylftalát (DEHP)) v kosmetice, neboť tyto chemikálie jsou považovány za toxické a ovlivňují mužskou schopnost reprodukce.

„Parfémy, deodoranty a jiné denně užívané kosmetické přípravky by neměly obsahovat chemikálie dávané do souvislosti s vrozenými vadami a neplodností“, potvrzuje Bryony Schwan, ředitelka mezinárodní nevládní organizace Women's Voices for the Earth. „Požadujeme, aby se výrobci kosmetických přípravků chovali zodpovědně a okamžitě přestali vyrábět produkty obsahující zdraví škodlivé a navíc pro samotný výrobek nepotřebné chemikálie.“

Další informace v angličtině najdete na webových stránkách: www.NotTooPretty.org

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu