Suchý Dunaj. Hladina řeky láme historické rekordy

29.10.2018 - BUDAPEŠŤ | Novinky
Suché dno Dunaje severně od Budapešti
FOTO: Instagram / ilovedunakanyar
Výjimečně nízká hladina Dunaje byla naměřena v maďarském hlavním městě před dvěma týdny. Poprvé od roku 1947 zde tato hodnota klesla pod půl metru. Důvodem jsou podle hydrologů letošní rekordní sucha.

O kritickém stavu vody druhé nejdelší evropské řeky informovala maďarská i světová média nejprve v úterý 16. října s udávanou hodnotou 0,49 metru. Jenže to nebylo vše - o dva dny později klesla hladina Dunaje v Budapešti na 41 cm a minulý týden dokonce pouhých 38 cm.

Podle vodohospodářů úřadu jde o důsledek nestandardně nízkých srážek v nedávných týdnech. Informace o vážném nedostatku vody v korytu Dunaje se objevily už v srpnu, kdy se hladina k rekordní hodnotě značně přiblížila. Budapešť na tom navíc není nejhůře, na některých místech je úroveň vody evropského veletoku ještě nižší.

Informační portál HungaryToday v reportáži ukazuje, jak řeka na mnoha místech ustoupila od svých obvyklých břehů i desítky metrů a odhaluje své jindy ukryté poklady. Například v obci Érd na předměstí Budapešti byla objevena loď ukrývající zbraně a zlaté a stříbrné mince z 18. století.

Jinde ale odhalené říční dno nabízí méně radostný pohled. Řada zdejších vodních biotopů i se svými obyvateli se ocitla v izolaci nebo vyschly úplně.

Banner-stika

Sledujte nás: