Hodnotit dosah havárie a záplav ve Spolaně je předčasné

21.8.2002 - PRAHA/NERATOVICE | Tiskové zprávy
S vyhodnocením důsledků záplav ve Spolaně Neratovice bude nutné podle zkušeností z Moravy počkat nejméně půl roku, kdy bude možné vyhodnotit například kontaminaci ryb v Labi. Teprve potom bude čas na konečný účet pro Spolanu.
„Jásot České inspekce životního prostředí nahrává bagatelizování nebezpečí ze strany Spolany,“ prohlásil v reakci na zhodnocení výsledků měření vzorků vody RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení ARNIKA.

Za trestuhodné sdružení ARNIKA považuje skutečnost, že vedení Spolany s tichým souhlasem kontrolních orgánů čekalo dlouhá léta s likvidací starých ekologických zátěží. Už například v roce 1994 naši zemi navštívili zástupci firmy Eco Logic, která úspěšně zlikvidovala zásoby látek podobných dioxinům v Austrálii a podílela se na likvidaci ekologických zátěží v Kanadě. Spolana se doposud vymlouvá na složitost likvidace starých ekologických zátěží.

Důsledek úniku chlóru z nedostatečně zabezpečených zásobníků navíc odnese úroda zemědělců z Mělnicka. Takže některým, co nezaplavila voda, spálil chlór ze Spolany. „Myslíme si, že by Spolana konečně měla převzít zodpovědnost za svoji nedbalost,“ uzavřel Petrlík.
  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu