HP Pelzer povolení na černé stavby zatím nedostane. Ministerstvo vrátilo dokumentaci k přepracování

7.4.2020 - ŽATEC | Tiskové zprávy
Foto: archiv Arniky
V dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí, které se týká dodatečného zlegalizování černých staveb v areálu závodu HP Pelzer, chyběly zásadní údaje. Bez nich není podle Ministerstva životního prostředí možné posoudit, jaký vliv má závod na okolí a život místních obyvatel. Upozornily na to také spolky Arnika a VPN 2016, které ministerstvu předaly vlastní připomínky. Lidem z okolí dlouhodobě vadí úniky toxických látek do ovzduší, zápach a hluk. Ministerstvo proto vrátilo podklady k přepracování a nyní je na majiteli závodu, jak rychle dokumentaci opraví a znovu předloží.

Závod HP Pelzer musí zpracovat přehled všech toxických látek znečišťujících ovzduší i zapáchajících látek, které mohou unikat z areálu ze stávajících a uvažovaných nových zdrojů. Ministerstvo požaduje, aby podnik přepracoval rozptylovou studii a znovu vyhodnotil vliv znečištěného ovzduší na zdraví obyvatel. V dokumentaci také zatím chybí scénáře možných havárií, vliv na životní prostředí nebo zdraví lidí a opatření, kterými bude podnik haváriím předcházet. 

Dokumentace EIA k záměru Dodatečné povolení areálu HP – Pelzer, Žatec a vrácení je k dispozici v Informačním systému EIA 

„Majitel továrny musí emise zapáchajících a toxických látek zanalyzovat a navrhnout, jak jejich únikům v budoucnu hodlá zamezit. To z původní dokumentace EIA nebylo vůbec jasné a na to jsme v připomínkách Ministerstvo životního prostředí upozornili,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky.

Z provozu HP Pelzer v Žatci od roku 1996 unikají zapáchající látky. Jde o karcinogenní formaldehyd nebo fenoly, které mohou způsobit poškození mozku, zažívacího traktu, očí, srdce, ledvin, jater, plic, periferních nervů, pokožky nebo mohou způsobit i genetické poruchy. Vedle zápachu si lidé stěžují na hluk, prach a zvýšenou kamionovou dopravu. V průběhu let v areálu odštěpného závodu vyrostla řada černých staveb, pro které se český management snaží dodatečně sehnat povolení. 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu