Hračky - součást životního prostředí našich dětí

Hračky jsou nerozlučným průvodcem našich dětí, jsou součástí jejich životního prostředí. Proto je důležité dbát na jejich kvalitu a na to, co tomuto prostředí přináší.  Ještě v 19. století byl svět hraček celkem jasný a přehledný. Děti si hrály s jednoduchými hračkami z přírodních materiálů, jako je dřevo, sláma, vlna, kůže atd. V posledních cca. padesáti letech se ale tato situace změnila. Hračky se začaly vyrábět ve velkém, při jejich výrobě se začaly používat plasty, chemické látky, mnohé jsou velmi složité.

kamilova

Materiál hraček

Pro životní prostředí, ale patrně i dětské zdraví, jsou nejvhodnější hračky z přírodních materiálů. V jejich blízkosti jsme se vyvíjeli, jsme na ně zvyklí. Plasty naopak pro nás představují cizorodý prvek. V přírodě se rozkládají desítky až tisíce let. Ve skutečnosti jsou pro nás plasty novým meteriálem, který používáme zatím jen několik desítek let a známe jen některá rizika, která s jejich použitím souvisí. Tento fakt si někteří výrobci hraček dosud málo uvědomují. Jinak bychom v obchodech jen stěží mohli najít hračky z PVC. Tento plast značně zatěžuje životní prostředí a může ohrožovat i naše zdraví. Proto se PVC věnujeme v kampani Nehrajme si s PVC a zřídili jsme i databázi rizikových výrobků.

Výroba hraček

Odpovědný spotřebitel se zajímá i o to, odkud hračky pochází a za jakých podmínek se vyrábí. Nejlepší je kupovat místní výrobky. Odpadá daleká přeprava a podporujete místní rozvoj. Osmdesát procent hraček na našem trhu dnes pochází z Číny. Podmínky výroby v čínských továrnách jsou ale značně drastické. Například v období výroby hraček pro západní vánoční trhy, je zde pracovní doba patnáct i více hodin denně po sedm dní v týdnu. Porušuje se zde čínské i mezinárodní právo. Touto problematikou se v ČR zabývá společnost Fair Trade, která v prosinci 2009 zahájila kampaň "Víte s čím si hrajete?".

Související stránky

Jak vybírat hračky?

Výrobci a prodejci hraček z přírodních materiálů.