Integrovaný registr mohl při povodních pomoci, ale nepomůže

30.3.2006 - PRAHA | Novinky
V souvislosti s povodněmi se hned objevily zprávy o kontrolách České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v chemických podnicích. Žádný z provozů zatím zaplaven nebyl, řada z nich však už provádí preventivní opatření, informovala ČTK tisková mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová. "Kdyby měly průmyslové podniky povinnost ohlašovat do integrovaného registru znečišťování (IRZ) údaje o množství nebezpečných látek používaných ve výrobě, mohla by mít určitou představu o potenciálním nebezpečí také veřejnost. Ale Svaz chemického průmyslu prosadil svou a lidé v IRZ tyto informace nenajdou," řekl v souvislosti s přípravami průmyslových podniků na velkou vodu vedoucí projektu Arniky Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.
V souvislosti s povodněmi se hned objevily zprávy o kontrolách České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v chemických podnicích. Žádný z provozů zatím zaplaven nebyl, řada z nich však už provádí preventivní opatření, informovala ČTK tisková mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová. "Kdyby měly průmyslové podniky povinnost ohlašovat do integrovaného registru znečišťování (IRZ) údaje o množství nebezpečných látek používaných ve výrobě, mohla by mít určitou představu o potenciálním nebezpečí také veřejnost. Ale Svaz chemického průmyslu prosadil svou a lidé v IRZ tyto informace nenajdou, stejně jako je tam nenajdou inspektoři ani záchranáři. Jsme tedy stejně nevědomí jako před povodněmi v roce 2002," řekl v souvislosti s přípravami průmyslových podniků na velkou vodu vedoucí projektu Arniky Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.

Spolana Neratovice už odstavila výrobu, podle ČIŽP však zaplavení areálu nehrozí. Také Kaučuk Kralupy je připraven na případnou evakuaci svých skladů, ale situace na Vltavě to zatím nevyžaduje. Další průmyslové provozy jsou ohroženy povodní na dolním toku Labe. Spolchemie se chystá přerušit výrobu kvůli odstávce energie. "V Lovochemii Lovosice byla zaplavena průmyslová čistírna odpadních vod, která nyní žádné odpadní vody nevypouští, odstavena byla i část nezaplavené výroby. Setuza v Ústí nad Labem je zatím v provozu včetně čistírny odpadních vod, pro případ potřeby je připravena odstávka provozu," uvedla ve zprávě ČTK mluvčí inspekce.

"V době povodně jsou nebezpečné i staré ekologické zátěže. Ve Spolaně se sice začalo s přípravami na vyčištění od dioxinů, ale samotný proces ještě nezačal. Musíme proto jen doufat, že se nebude opakovat situace ze srpna 2002 a že areál Spolany voda nezaplaví. Navíc jsou v tomto podniku staré zátěže, ve kterých se ještě ani nezačalo s přípravami na jejich likvidaci. Lepší to není ani ve Spolchemii anebo v Synthesii Pardubice," shrnul Petrlík.

Banner-stika

Sledujte nás: