Jak se sajga chová?

Vzhled sajgysaiga2

Výrazný baňatý nos je pro sajgy zcela charakteristický. U samců je mnohem větší, než u samic a mnohdy visí nad ústy a vyvolá až komický dojem. Jeho funkce je však zcela zásadní obzvláště během prašných letních dnů, kdy zamezuje proniknutí částic do dýchacích cest. Významnou funkci má i v období chladných zim, kdy naopak otepluje vzduch jdoucí do plic. Sajga je v létě porostlá krátkou jemnou srstí skořicové barvy, která se v chladných měsících promění v hustý chundelatý kožich bílé barvy. 

  

Způsob života sajgy

 Na zimovišti, na konci října si samci začnou shromažďovat harémy samic a bojují o ně. Úmrtnost samců je v této roční době v důsledku fyzického vyčerpání z bojů velmi vysoká. Nejsilnější jedinci ale získávají v přírodě tu nejhodnotnější odměnu – možnost páření.Sajgy žijí ve stádech čítajících 30 – 40 jedinců. Během migračního období se ale jednotlivá stáda seskupují a připravují se na společnou cestu. Putování obrovských stád je jedním z nejpozoruhodnějších procesů v přírodě. Při tahu z letních pastvin na travnatých stepích směrem na zimoviště ujdou sajgy až stovky kilometrů denně.

Ke konci dubna se už ale obrovská stáda vracejí zpět na travnaté pastviny. V této době rodí samice svá mláďata, která jsou první dny ukryté v porostu. Všechny samice ve stádě porodí během jednoho týdne. Jakmile jsou malé sajgy staré několik dní, velké stádo se kvůli snazšímu shánění potravy opět rozpadne na menší skupinky.

 

Jean-Francois Lagrot 01 1    Jean-Francois Lagrot 06 1    foto: Jean-Francois Lagrot 07 1

  Sajgy jsou v neustálém pohybu. Při hledání potravy denně ujdou desítky kilometrů a v období migračních tahů i stovky. Velkoplošná území podléhající ochraně a zákazu jejich lovu jsou tak pro jejich záchranu zcela zásadní.

Jean-Francois Lagrot 05 1

 

Sajga a člověk

Přestože jsou sajgy chráněny jak ruskými, tak i kazašskými zákony, jejich populace stále rapidně klesají. Na vině je i nelegální lov za účelem získání trofejí nebo jako artefakt pro tradiční čínskou medicínu. Cílem pytláků jsou především dospělí samci, kvůli čemuž vzniká v populaci nepoměr mezi pohlavími a jejich počty klesají.

martin-skalsky„Sajgy se od pradávna proháněly po středoasijských pláních. Dnes ale vlivem zániku jejich přirozeného prostředí jejich počty nezadržitelně klesají. Pomozte nám ochránit jejich domov a odvrátit plán na zničení nedotčené přírody těžbou fosilních paliv. Děkujeme vám.“  

—  Martin Skalský z Arniky.