Jak vybrat šetrnou školní pomůcku?

 

Návod, jak vybrat šetrnou, zdraví i životnímu prostředí bezpečnou, školní pomůcku, naleznete v našem Desateru šetrných školních pomůcek.

 

Desatero šetrných školních pomůcek

 

1) Dáváme přednost školním pomůckám bez PVC.

Výrobky z PVC mohou obsahovat nebezpečná změkčovadla, jako jsou například ftaláty, kvůli kterým stáhla Česká obchodní inspekce z trhu již desítky dětských hraček a výrobků pro děti. Z PVC se vyrábějí penály, obaly na sešity nebo třeba ořezávátka.

Alternativy ke školním pomůckám z PVC najdete v naší databázi.

2) Kupujme školní sešity ze sběrového papíru. Recyklace = třídění odpadu + nákup recyklovaných výrobků.

Většina výrobků ze sběrového papíru má certifikát Ekologicky šetrný výrobek. Ten zaručuje jednak jeho kvalitu a jednak to, že byl vyroben s ohledem na životní prostředí.

Vyhledávání ekologicky příznivých výrobků z papírů Vám usnadní Katalog pro šetrné papírování ze sběrového papíru.

3) Kupujeme neparfémované psací potřeby nebo gumy.

Parfémy mohou vyvolat alergické reakce.

4) Dáváme přednost mazacím gumám z přírodní gumy – kaučuku.

Namátkový průzkum sdružení Arnika prokázal stejně jako dánská Agentura pro životní prostředí obsah toxických ftalátů v mazacích gumách z PVC. Na trhu nalezneme řadu alternativ ke gumám z PVC – pryže z přírodní gumy.

5) Dáváme přednost fixům, barvám a lepidlům na vodní bázi bez obsahu organických rozpouštědel.

Organická rozpouštědla se z výrobků uvolňují těkáním. Jsou rizikem pro naše zdraví i životní prostředí. Proto doporučujeme vybírat si lepidla a fixy na vodní bázi. Bezpečné jsou „water-based“ fixy a vodové nebo prstové barvy obsahující potravinářská barviva a konzervační látky.

6) Dáváme přednost nelakovaným tužkám a pastelkám.

V laku tužek a pastelek mohou být obsaženy toxické kovy. Povrchově nelakované psací a kreslicí potřeby jsou snáze rozložitelné.

7) Při výběru školních potřeb dáváme přednost biologicky rozložitelným nebo snadno recyklovatelným materiálům z obnovitelných surovin, jako je dřevo, papír, případně textil nebo kov.

Obnovitelné suroviny šetří vyčerpatelné fosilní zdroje a omezují lidské přispění ke skleníkovému efektu.

8) Předcházejme vzniku odpadu – vyhýbejme se školním pomůckám na jedno použití.

Kupujme jen to, co naše děti pro školní výuku potřebují. Nepřetížíme tak dětské školní aktovky a zároveň ulehčíme životnímu prostředí. Kupujme plnitelná pera, propisky, případně verzatilky. Hleďme i na to, jak je výrobek zabalen – menší množství snadno recyklovatelného obalu šetří suroviny i životní prostředí.

9) Kupujeme školní pomůcky, u kterých víme, kdo je a za jakých podmínek vyrobil – pokud je to možné, preferujeme české výrobce.

Evropská legislativa má na výrobce přísnější požadavky, než je tomu například u zboží z Asie. Například stanovuje limitní koncentrace některých toxických látek ve spotřebním zboží (benzen, těžké kovy, ftaláty ve výrobcích určených pro děti).  Koupí českých výrobků dáte práci lidem v Česku a zmírníte ekologickou zátěž výrobku o jeho transport na velké vzdálenosti.

10) Přehled nebezpečných školních pomůcek naleznete v dostupných databázích informačního systému RAPEX nebo na stránkách Arniky:

http://www.rapex.eu

http://arnika.org/spotreba/nebezpecne-vyrobky

http://www.spotrebitele.info/nebezpecne-vyrobky