Jak vypadá udržitelná, k zdraví a životnímu prostředí šetrná, školní pomůcka?

skol_pomucky1_560dpi 

Udržitelná školní pomůcka je ta, která obsahuje co nejméně látek poškozujících lidské zdraví a životní prostředí, která je vyrobena z recyklovatelných nebo snadno rozložitelných a energeticky nenáročných materiálů (včetně obalů) a pochází z České republiky. Udržitelné spotřebě odpovídá to školní vybavení, které naše děti skutečně potřebují. Menší dopad má výrobek, který se dá použít opakovaně a dlouho vydrží. Celkový dopad školní pomůcky určuje i způsob, jakým je zabalena – čím méně obalů, tím lépe. Hledání udržitelné školní pomůcky nám usnadňují ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek nebo „Evropská květina“. Na českém trhu se můžeme také setkat s ekoznačkou Německa a států severní Evropy.
Ekoznacky

Kupujme jen to, co naše děti do školy skutečně potřebují. Nepřetížíme tak jejich aktovku a zároveň ulehčíme životnímu prostředí.

Český trh je nasycen řadou rozmanitých školních pomůcek od českých výrobců i z dovozu. Před Vánoci a zejména před začátkem školního roku přibývá mezi regály hypermarketů a v papírnictvích rodičů s dlouhým seznamem školních potřeb určených pro jejich ratolesti. Zdánlivě banální výběr penálu, mazací gumy nebo ořezávátka zdaleka nekončí u motivu oblíbené postavičky dětských filmů. Školní pomůcky by měly funkční a především bezpečné pro zdraví dětí.

Související stránky:

Desatero šetrných školních pomůcek

Rizikové školní pomůcky

Databáze alternativ k PVC.

Arnika v zahraničí