Kácení stromů u hřiště v Horní Cerekvi

Vysočina, 2008 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 28.11.2011
Pařez po pokáceném stromu v Horní Cerekvi (zdroj: ČT24)
Zrenovovat školní hřiště v městečku Horní Cerekev na Vysočině byl od začátku dobrý nápad. Staré hřiště pamatující ještě císaře pána zmizelo. Na jeho místo přišlo nové, moderní sportoviště se syntetickými povrchy a umělým trávníkem pro malou kopanou vprostřed. „A nebudou tam vadit všechny ty stromu kolem?“ – „Ale kuš, kdepak!“ umlčeli zastupitelé otázku jednoho z pochybovačů.

V roce 2007, po roce provozu, se ukázaly první nepříjemnosti. Na hřišti bývalo často listí. Co s tím? Speciální stroj na údržbu umělých povrchů je pro městečko příliš drahý, a tak hřiště udržuje pan učitel s hrabičkami. Sám. Přichází návrh stromy okolo hřiště pokácet. A s návrhem vlna nevole a podnět místních občanů na Českou inspekci životního prostředí a její rozhodnutí: stromy by se kácet neměly.

A tak se v lednu 2008 na radnici sešli místní občané, sportovci, pan starosta a paní z jihlavské Arniky. Hledala se cesta, jak všem vyhovět – stromům, sportovcům i obci. Po dvou hodinách vzešla slibná dohoda.  Stromy u hřiště zůstanou a obec požádá úřad práce o příspěvek na plat pro někoho, kdo by na hřišti pravidelně uklízel. Podobně již je zajišťován sezónní úklid v obci, neměl by to být problém. Místní iniciatnivní pán se nabídl, že sežene na ošetření stromů příspěvek z jakéhosi fondu. Pan učitel byl rád, že se zbaví pravidelných dvouhodinovek s hrabičkami.

Iniciativní pán měl štěstí, sehnal dost peněz na to, aby hned v březnu mohli na hřiště přijet stromolezci. Stromy byly prosvětleny a padání suchých větviček ustalo. Jen na človíčka na úklid se pozapomnělo, ještě že byl tu pan učitel. Opět s hrabičkami a opět sám.

„Tatínku, dělej něco, oni na hřišti všechno kácí!“ telefonuje sedmák Martin o přestávce. Tatínek už ale nedokázal nic, v půl deváté už všechny stromy ležely.

Co se vlastně stalo? Pan starosta uposlechl usnesení Rady města. O pokácení všech stromů u školního hřiště rozhodli čtyři lidé. Arnika vydala tiskovou zprávu, přijeli novináři, televize a již potřetí na stejné místo Česká inspekce životního prostředí. A udělila pokutu, protože jeden strom byl pokácen bez povolení. To bylo v lednu 2009. Vše skončilo začátkem léta. Kontrola z Finančního úřadu shledala nedodržení podmínek pro přidělení dotace na ošetření stromů. Nestály pět let po vyčerpání dotace, jak určovala smlouva, ale necelý rok. A tak onen iniciativní pán dostal pokutu také.

Za třináct pokácených stromů má být zasazeno 24 nových, ale v polích za městečkem.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu