Kácení stromů u prodejen Lidl v Chomutově

Ústecký kraj, 2003 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 3.4.2012
Foto: Libor Zavoral (zdroj: ČTK)
V říjnu 2003 pokácel neznámý pachatel u chomutovského supermarketu Lidl asi osmdesátiletou lípu, která bránila výhledu na reklamní poutač. Lípa stála na pozemku firmy Lidl – firma ale nikdy neměla povolení k jejímu pokácení.

Zničení stromu vyvolalo mezi občany Chomutova velkou vlnu odporu. Média zjistila, že k nepovolenému kácení u prodejen Lidl došlo za podobných okolností i v jiných městech v průběhu celého roku. Společnost Lidl se k celé věci odmítla vyjádřit. Podle tiskové mluvčí je strategií společnosti „nekomunikovat s médii a neposkytovat jim žádné informace“. Arnika nechala ve spolupráci s chomutovskou reklamní společností Ideas vyrobit samolepky nabádající nenakupovat v prodejnách Lidl, v říjnu pak proběhnul happening – „vzpomínková akce na lípu“ – během něhož bylo v blízkosti poražené lípy vysázeno osm nových stromů. Akce se zúčastnilo na pět set lidí – mezi nimi starostka, zastupitelé města a řada významných občanů.

Ačkoliv všechny případy nelegálního kácení stromů u prodejen Lidl začala vyšetřovat Policie ČR, nedošla k žádným výsledkům. Děti Země a sdružení Arnika nakonec přiměli společnost Lidl k uzavření dohody, že za každý strom pokácený v blízkosti supermarketů vysadí společnost deset stromů na vlastní náklady. Alespoň dva stromy z každých deseti by měly být vzrostlé. Rovněž pokácená chomutovská lípa bude nahrazena vzrostlým stromem, zhruba třicetiletou lípou.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu