„Máme informace, že stromy v této aleji byly v roce 2007 odborně ošetřeny. Kladu si otázku, jak se stav odborně ošetřené aleje může v průběhu několika let zhoršit natolik, že je znalec schopen stromy označit za havarijní. Podle zákona by přitom o havarijní kácení mělo jít jen a pouze za situace, kdy hrozí akutní riziko, že strom spadne, zejména tedy konstrukčně narušených stromů po silném větru a přírodních katastrofách. Důvod pro havarijní kácení nesplňuje dlouhodobě narušený strom, ani to, pokud je špatný stav stromu důsledkem zanedbání péče,“ vysvětluje odbornice na ochranu stromů RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
„Za silně podezřelé považuji také to, že se starosta postaral o velmi rychlé odklizení pokácených kmenů a vyfrézování pařezů. Někdo by se pak mohl domnívat, že se snažil odklidit případné důkazy o tom, že stromy nebyly zdaleka v tak špatném stavu, jak uvádí posudek,“ pozastavuje se nad podezřelými souvislostmi kácení Klemensová.
Česká inspekce životního prostředí v odpovědi na podnět Arniky uvedla192.45 KB, že „…Agentura ochrany přírody a krajiny sdělila, že lípa, která byla v pořadí šestá od zámku … byla stanovištěm vzácných druhů brouků…“. Dále uvádí, že se „chystá s kácejícím zahájit řízení o uložení pokuty a náhradního opatření k nápravě (výsadba dřevin)“.
Postup, který zvolil starosta, tedy kácení na takzvané ohlášení (§8, odst. 2 a 4 zákona č. 114/992 Sb., o ochraně přírody a krajiny) považuje Arnika za silně kontroverzní, protože nezaručuje objektivní přístup k ochraně stromů. Nevládním organizacím i dalším možným účastníkům řízení upírá právo podílet se rozhodování o životním prostředí. Úřad totiž vůbec nezahajuje správní řízení, kterých se normálně mohou sdružení přihlásit a veřejnost tak nemůže uplatnit své argumenty. Při kácení dřevin na oznámení navíc nelze uložit náhradní výsadbu.
Místní lidé i pracovníci Arniky se obrátili s podnětem k prošetření případu na Českou inspekci životního prostředí. „Jak vyplývá z vyjádření starosty Lysic, měly by se vysazovat nové stromky. Zajímalo by mě ale, kam chce pan starosta vysadit kvalitní alejové stromky, když nechal odbagrovat původní nezpevněný povrch a cesta byla rozšířena a zavezena štěrkem. Zmenšil se tím prostor pro výsadbu a tak ani obnova aleje v původní kvalitě nebude zřejmě možná. O to větší bude ekologická škoda, kterou způsobil,“ dodává Klemensová.