Kancelářský papír

Recyklovaný kancelářský papír (pro tiskárny a kopírky) se v ČR nevyrábí. Dodávané značky jsou -  Recycled ISO 70, ISO 80 (70, 80), Lettura (60), Motif Recycled (60), Otto Office Recycling (60, 70, 80), Steinbeis Vision Trend White (80), Xerox Recycled (60), Xerox Recycled + (80). Číslo v závorce ukazuje stupeň bělosti papíru. Čím je číslo vyšší, tím je papír bělejší (ale také dražší).

Novinkou na trhu je papír IQ Triotec Unique, jedná se o třívrstvý papír, jen jeho vnitřní vrstva je z recyklovaných vláken, krajní vrstvy jsou z buničiny. Papír není bělen chlórem ani oxidem chlóru (TCF = Total Chlor Free).

Pro všechny kancelářské papíry platí od roku 2002 evropská norma EN 12281:2002. Ta zaručuje jejich jakost, ať už se jedná o papír recyklovaný či ne. Všechny tiskárny a kopírky však neumí z recyklovaným papírem dosud pracovat a proto je třeba na tuto skutečnost pamatovat při nákupu nového vybavení. Vhodná tiskárna a kopírka má nízkou spotřebu energie, umí tisknout oboustranně i na recyklovaný papír. Podívejte se například na http://www.uspornespotrebice.cz. Výsledky svých testů zveřejňují i specializované časopisy pro výpočetní techniku (soutěž IT produkt).

Dodavatelé zařízení si také sami testují kvalitu papírů. Vhodnou značku si lze proto nechat doporučit i od nich. Na našem webu naleznete jejich vyjádření k jeho použití.

Od některých firem lze získat i certifikát, že použití recyklovaného papíru pro dané zařízení nepovede k vyšším nákladům na údržbu (kvůli o něco vyšší prašnosti). Příklad takového certifikátu od firmy Xerox naleznete na http://www.initiative-papier.de v menu „Papier in der Praxis“.